Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای «گروه ۱+۵» حمایت کرد. او گفت موافقت با این مذاکرات برای شکستن فضا علیه ایران بود. وی همچنین گفت که ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: تحریم‌ها و فشارها هزینه دستاوردهای هسته‌ای، نبوده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: تحریم‌ها و فشارها هزینه دستاوردهای هسته‌ای، نبوده است

به‌گزارش منابع خبری ایران، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین‌ماه، «روز فن‌آوری هسته‌ای» در ایران، طی دیدار با رئیس، مدیران، متخصصان و کارشناسان سازمان انرژی اتمی، مسأله هسته‌ای ایران را نمونه‌ای از مسائلی دانست که کشورهای غربی تلاش کردند، به بهانه آن، بر ضد جمهوری اسلامی «فضاسازی و دروغ‌پردازی» کنند.

وی گفت: «موافقت با این مذاکرات برای شکستن فضای خصمانه جبهه استکبار بر ضد ایران بود و این مذاکرات باید ادامه یابد اما همه بدانند که با وجود ادامه مذاکرات، فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای به هیچ وجه متوقف نخواهد شد و هیچ‌ یک از دستاوردهای هسته‌ای نیز تعطیل‌بردار نیست.»

آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «هدف آن‌ها این است که با این بهانه، فضای بین‌المللی را بر ضد ایران حفظ کنند و بر همین اساس بود که با طراحی جدید دولت برای مذاکره در مورد موضوع هسته‌ای موافقت شد تا این جوّ جهانی شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقیقت نیز برای افکار عمومی دنیا مشخص شود.»

رهبر جمهوری اسلامی «مهم‌ترین فایده» دانش هسته‌ای برای ایران را «تقویت اعتماد به نفس ملی» خواند و بار دیگر اعلام کرد که ایران در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

آمریکا و کشورهای غربی نگران آن هستند که جمهوری اسلامی زیر پوشش «فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای» به سلاح هسته‌ای دست یابد. به همین دلیل تحریم‌های گسترده‌تری را علیه این کشور به اجرا گذاشتند که فشارهای اقتصادی شدیدی را به ایران تحمیل کرد. اکنون ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در پی توافق هسته‌ای در ژنو در حال مذاکره برای نهایی کردن این توافق هستند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای با تأکید بر این‌که مسئولان حکومتی باید در مورد دستاوردهای هسته‌ای ایران «تعصب» داشته باشند، درباره سخنان برخی‌ها در ایران که هزینه برنامه هسته‌ای را بالا می‌دانند گفت: «چنین نگاهی به موضوع هسته‌ای ساده‌اندیشانه و ساده‌لوحانه است، زیرا اگر برخی تصور می‌کنند هزینه دستاوردهای هسته‌ای، تحریم‌ها و فشارها بوده است، باید گفت: قبل از بهانه هسته‌ای نیز، تحریم و فشار بر ضد ایران وجود داشته است.»

دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در وین، دو روز است که ادامه دارد.

دو طرف تا روز ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۳ فرصت دارند تا به توافقی نهایی در مورد برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های جهانی علیه این کشور دست یابند.

Share