Share

ایرینا بوکووا، مدیرکل سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سفرش به اصفهان، دوشنبه، ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) از میدان نقش جهان، مسجد شیخ‌ لطف‌الله و بنای تاریخی عالی‌قاپو دیدن کرد.

جشن «به رنگ اصفهان» در میدان نقش جهان در اصفهان

جشن «به رنگ اصفهان» در میدان نقش جهان در اصفهان

سفر مدیرکل یونسکو به اصفهان مصادف بود با جشن «به رنگ اصفهان» که از دو هفته پیش تاکنون از سوی شهرداری اصفهان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، از جلوخان مسجد جامع عباسی تا مسجد شیخ لطف الله و عالی قاپو فضای میدان نقش جهان با داربست‌های غرفه‌های جشن «به رنگ اصفهان» محصور شده و بلندگوهایی قدرتمند در چند متری جلوخان مسجد جامع عباسی، بر کاشی‌ها و بنای آثار تاریخی در میدان نقش جهان لرزه انداخته بودند.

جشن «به رنگ اصفهان» با بلندگوهای پرقدرت مقابل کاشی‌های لرزان

جشن «به رنگ اصفهان» با بلندگوهای پرقدرت مقابل کاشی‌های لرزان

میدان نقش جهان اولین اثر تاریخی اصفهان است که به ثبت جهانی رسیده و در سال‌های گذشته این اثر با تهدید‌های مختلفی که با استانداردهای حفاظت و صیانت از آثار جهانی مطابقت ندارد، روبه‌رو بوده است.

خبرگزاری میراث فرهنگی گزارش داده است که ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو با دیدن داربست‌های فلزی، صندلی‌های پلاستیکی و فرش‌های نخ‌نما که در میدان گسترانده بودند، گفته است: «میدان نقش‌جهان چون موزه‌ای گرانبهاست، چگونه در موزه‌ای به این زیبایی چنین نمایشگاهی برگزار شده؟»

شهرداری اصفهان که شب گذشته از سفر مدیرکل یونسکو به این شهر اطلاع پیدا کرده بود، تلاش کرده بود بنرها، داربست‌ها و بلندگوهای میدان نقش جهان را جمع‌آوری کند، اما موفق نشده بود این کار را به انجام برساند.
شهرداری به محض اطلاع از ورود نماینده یونسکو به اصفهان اقدام به پاکسازی تمام بنر‌ها، داربست‌ها و بلندگو‌ها از میدان نقش‌جهان کرد.

ایرینا بوکووا، مدیرکل سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که شنبه، ۶ اردیبهشت (۲۶ آوریل) برای یک سفر پنج روزه وارد ایران شده، از کاخ گلستان هم دیدن کرده است.

خانم بوکووا در ادامه سفرش به ایران از استان‌های فارس و کرمان هم دیدن می‌کند.

Share