Share

جعفر عظیم‌زاده و جمیل محمدی دو فعال کارگری و از هماهنگ‌کنندگان طومار ۴۰هزار نفری کارگران و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در ساعت یک نیمه‌شب ۱۰ اردیبهشت‌ماه با یورش مأموران امنیتی در خانه خود بازداشت شدند.

به‌گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، همزمان با این رویداد مأموران امنیتی به منزل مسکونی پروین محمدی، یکی دیگر از هماهنگ‌کنندگان این طومار یورش برده و با شکستن در منزل وارد خانه وی شدند ولی به دلیل عدم حضور این فعال کارگری، موفق به بازداشت وی نشدند.

در سال ۱۳۹۱طوماری به امضای ۴۰هزار نفر کارگر برای وزیر کار دولت محمود احمدی‌نژاد فرستاده شد و در مهرماه سال گذشته نیز طومار ۴۰هزار نفری دیگری به همراه نامه‌ای برای علی ربیعی، وزیر کار دولت حسن روحانی ارسال گردید.  نویسندگان در نامه  ارسالی خود به وزیر کار خواهان تشکیل فوری جلسه شورای عالی کار برای افزایش حداقل دستمزد کارگران شده بودند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت جعفر عظیم‌زاده و جمیل محمدی را «غیرقانونی و ضدکارگری» خوانده و خواهان آزادی بی قید و شرط آن‌ها شده است.

این اتحادیه و هماهنگ‌کنندگان طومار ۴۰هزار نفری از کارگران و خانواده‌های آن‌ها خواسته است تا در روز کارگر، پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت، در اعتراض به تصویب دستمزدهای زیر خط فقر، بیکاری و گرانی از ساعت ۱۰تا ۱۲در محل وزارت کار تجمع کنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در بیانیه‌ای به این مناسبت نوشته است: «باید در روز جهانی کارگر همچون کارگران سایر کشورها که رسانه‌های حکومتی آن را به نمایش می‌گذارند به خیابان‌ها بیائیم و تجدید نظر فوری در حداقل مزد، حق برپائی تشکل‌های مستقل کارگری، محاکمه و مجازات فوری چپاولگران صندوق تأمین اجتماعی و دیگر خواست‌های بر حق‌مان را  فریاد زنیم.»

اتحادیه آزاد کارگران ایران در حالی کارگران را دعوت به تجمع در محل وزارت کار کرده است که حکومت ایران امسال نیز همچون سال‌های گذشته اجازه برگزاری راهپیمایی روز کارگر را نداده است و این مراسم به‌شکل دولتی و رسمی در سالن ۱۲هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد.

Share