Share

رئیس سازمان غذا و دارو از آغاز طرح تحول نظام سلامت از پانزدهم اردیبهشت ماه خبر داد. وی گفت: «از روز دوشنبه هیچ بیمار بستری در بیمارستان‌های وزارت بهداشت، برای تهیه دارو و ملزومات پزشکی نباید به خارج از بیمارستان هدایت شود.»

hospital

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، رسول دیناروند، در جریان بازدید از کمیته دارو و درمان و تجهیزات بیمارستانی مرکز طبی کودکان ضمن اعلام این خبر گفت: «از روز پانزدهم [اردیبهشت] پرداختی بیماران بستری به بیمارستان‌ها بیشتر از ده درصد نخواهد بود و همچنین بیماران روستایی که به بیمارستان‌ها ارجاع می‌شوند بیشتر از پنج درصد پرداختی نخواهند داشت.»

به جز خدمات زیبایی و نازایی و دیگر خدماتی که از سوی بیمه‌ها حمایت نمی‌شوند، سایر خدمات درمانی جزو این طرح محسوب می‌شوند.

بیماران سرپایی نیز مشمول این طرح نمی‌شوند. بیمارانی که زیر شش ساعت در بیمارستان حضور داشته باشند، به عنوان بیمار سرپایی تعریف می‌شوند.

دیناروند ضمن تأکید بر اینکه بیمار نباید برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان هدایت شود، گفت: «این امری است که در تمام دنیا اجرا می‌شود. امکان ندارد در یک بیمارستان معتبر، بیمار با نسخه به دنبال تدارک دارو یا وسیله پزشکی‌اش باشد داروخانه بیمارستان خود باید تمامی این موارد را برای بیمار تهیه کند. به این منظور لازم است کمیته دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان تشکیل شود.»

تشکیل کمیته دارو و تجهیزات پزشکی به اختیار خود دانشگاه و بیمارستان‌های تحت پوشش آن قرار داده شده است.

بر اساس این خبر وسایل پزشکی خاصی که در جراحی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد باید با فهرست مربوط به هر بیمارستان مطابقت داشته باشد و خارج از این فهرست وسیله‌ای استفاده نشود. تجویز موارد خارج از این فهرست برای بیماران ممنوع خواهد بود.

به گفته رسول دیناروندی، ترجیح بسیاری از وزیران دولت یازدهم این است که برنامه یادشده هرچه‌ سریع‌تر به مرحله اجرا درآید.

Share