Share

دولت ایران راهکار انتقال آب برای نجات دریاچه ارومیه را به عنوان آخرین راه حل موجود در نظر خواهد گرفت و پیش از آن در فکرراه حل‌های دیگر از جمله مدیریت صحیح منابع آبی خواهد بود.

Urmia Lake_Iran_Water crisi

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به بحران دریاچه ارومیه تاکید کرد اگر منابع آب موجود به درستی مدیریت شود می توان در یک بازه زمانی منطقی، دریاچه ارومیه را احیا کرد.

او روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در مراسم امضای سند همکاری ایران و ژاپن برای نجات دریاچه ارومیه گفت:«ما از جامعه بین المللی انتظار داریم همراهی بیشتری برای نجات دریاچه ارومیه نشان دهد و اگر این همراهی باشد می توانیم زمان لازم برای نجات دریاچه را حتی کوتاه تر از ۱۰ سال کنیم».

ابتکار با اشاره به مطرح شدن راه‌حل‌هایی مانند انتقال آب از رودخانه ارس برای نجات دریاچه ارومیه گفت:«نجات دریاچه از طریق یک راه حل امکان پذیر نیست.  اصلاح الگوی کشت و تغییر رویکرد کشاورزی به سمت کشاورزی پایدار، یکی از روش های احیای دریاچه ارومیه است و گام های دیگری نیز در برنامه نجات ارومیه پیش بینی شده است».

او همچنین توقف پروژه های سدسازی و جلوگیری از توسعه کشاورزی در منطقه را از جمله اقداماتی ذکر کرد که دولت به دنبال انجام آن‌هاست.

Share