Share

راهپیمایی «جمعه دلواپسی، هشدار به تکرار توافق ضعیف» به‌دعوت «کمیته صیانت از منافع ایران»، متشکل از مخالفان اصولگرای دولت حسن روحانی و توافق هسته‌ای، پس از نماز جمعه تهران برگزار شد. این راهپیمایی نیز همچون راهپیمایی قبلی این گروه بدون مجوز برگزار شد.

راهپیمایی «جمعه دلواپسی، هشدار به تکرار توافق ضعیف»

راهپیمایی «جمعه دلواپسی، هشدار به تکرار توافق ضعیف»

به‌گزارش خبرگزاری فارس، شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی با سر دادن شعارهای «توسعه هسته‌ای حق مسلم ماست»، «دلواپسی ملت استقلال کشور است»، «نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا» و «ایرانی باغیرت دلواپس عزت است» از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و دولت خواستند تا از پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران در مذاکرات دفاع کنند.

بنا به این گزارش در این راهپیمایی پرچم آمریکا نیز به آتش کشیده شد.

در پایان راهپیمایی بیانیه‌ای صادر شد که در آن ضمن سخن گفتن از «حساسیت شرایط کنونی» در سیاست خارجی کشور، شرکت تیم مذاکره‌کننده جدید در مذاکرات هسته‌ای «شتاب‌زده» و «غیرکارشناسی» ارزیابی شده است.

در این بیانیه همچنین رفتار دولت در مذاکرات «خودسرانه» و «یکه‌تازانه» عنوان و گفته شده است دولت منتقدان مذاکرات هسته‌ای را به تندروی و افراطی‌گری متهم می‌کند و آن‌ها را «به‌صورت نرم سرکوب و خاموش می‌کند.»

راهپیمایان «جمعه دلواپسی» گفته‌اند «دلواپس توسعه کشور» هستند. آن‌ها افزوده‌اند: «دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس عدم تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش آلودگی هوا هستیم. دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس عدم ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای و عدم حضور در آب‌های آزاد هستیم.»

راهپیمایی «جمعه دلواپسی، هشدار به تکرار توافق ضعیف»

راهپیمایی «جمعه دلواپسی، هشدار به تکرار توافق ضعیف»

آن‌ها در پایان بیانیه راهپیمایی در مخالفت با روند مذاکرات هسته‌ای آورده‌اند: «ما نمازگزاران کشور نگرانی و دلواپسی خود را از روند کنونی مذاکرات هسته‌ای با صدای بلند اعلام می‌کنیم تا در تاریخ این کشور ثبت شود و نسبت به تکرار امضای یک توافق ضعیف دیگر هشدار دهیم.»

مخالفان دولت یازدهم در میان نیروهای حکومتی ایران بیش از پیش به رویارویی عمومی روی آورده‌ و بر «فعالیت‌های خیابانی» خود افزوده‌اند.

آن‌ها در روزهای اخیر همایش «دلواپسیم» را در سفارت سابق آمریکا با حضور گروهی از مقام‌های دولت محمود احمدی‌نژاد در انتقاد از مذاکرات هسته‌ای ترتیب دادند و دو روز پیش نیز بدون مجوز قانونی در میدان فاطمی تهران علیه وضعیت حجاب تظاهرات کردند.

پیش از این حسین هاشمی، استاندار تهران، از مجوز راهپیمایی «جمعه دلواپسی» اظهار بی‌اطلاعی کرده بود و رضا تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز گفته بود: «ما تنها برگزار کننده نماز جمعه هستیم و برگزاری هرگونه مراسم قبل و بعد از نماز جمعه به ما ارتباطی ندارد.»

این گروه موسوم به «دلواپس‌ها» قرار است روز یکشنبه نیز در اعتراض به توافق هسته‌ای ژنو در مقابل مجلس تجمع کنند. گفته می‌شود دانشجویان اصولگرا این تجمع را برگزار می‌کنند و منتظر دریافت مجوز از سوی وزارت کشور هستند اما وزارت کشور مسئولیت صدور مجوز در این‌باره را به فرمانداری و استانداری واگذار کرده است.

تاکنون نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه برخوردی با اجتماعات بدون مجوز «دلواپس‌ها» انجام نداده‌اند.

Share