Share

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران سخنان چندی پیش سخنگوی دولت مبنی بر تشکیل کمیته ویژه‌ای از سوی دولت برای پیگیری رویدادهای بند ۳۵۰ زندان اوین را تکذیب کرد.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری: رئیس جدید سازمان زندان‌ها باید اطلاعات تکمیلی را ارائه کند.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری: رئیس جدید سازمان زندان‌ها باید اطلاعات تکمیلی را ارائه کند.

به گزارش منابع خبری ایران، مصطفی پورمحمدی روز شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه در این‌باره که چندی پیش محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، وی را مسئول کمیته پیگیری وقایع بند ۳۵۰ اوین معرفی کرد، گفت: «اصلا چنین کمیته‌ای به این معنایی که شما می‌گویید نبوده است.»

وزیر دادگستری ایران افزود: «گفته شد بنا شده گزارشی در دولت تهیه شود و گزارش هم تهیه شده و گزارش تکمیلی هم انجام می‌شود و در هر حال مقامات قضایی زندان باید پاسخ روشن را بدهند.»

محمدباقر نوبخت روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه در نشست خبری خود گفته بود: «تیمی از سوی دولت برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین تشکیل شده است که پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهیم کرد.»

در روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه، در یورشی که مأموران وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات سپاه پاسداران و بیش از ۱۰۰ نفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰ اوین انجام دادند، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و گروهی از آن‌ها به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

حمله مأموران پس از آن صورت گرفت که زندانیان نسبت به آن‌چه «برنامه خشن بازرسی» گزارش شده اعتراض کردند. این بازرسی بیش از پنج ساعت به طول انجامیده است و زندانیان تنها به سرودخوانی پرداخته بودند.

پس از این رویداد، خانواده‌های زندانیان سیاسی چند تجمع اعتراضی برگزار کردند و گروه‌هایی از زندانیان نیز دست به اعتصاب غذا زدند.

همچنین در پی این وقایع مسئولیت غلام‌حسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها نیز تغییر کرد.

غلام‌حسین اسماعیلی بارها در رسانه‌ها ظاهر شد و از عملکرد نیروهای امنیتی دفاع کرد. او یورش به زندانیان سیاسی را یک بازرسی عادی جلوه داد و تأکید کرد که هیچ درگیری و ضرب و شتمی رخ نداده است.

مصطفی پورمحمدی درباره این‌که آیا سخنان اسماعیلی در مورد رویدادهای بند ۳۵۰ اوین را قبول دارد، گفت: «به هر حال توضیحاتی داده شده و اگر ادعایی خلاف آن هم باشد طبعا باید از رئیس جدید سازمان زندان‌ها سئوال شود تا اطلاعات تکمیلی را ارائه کنند.»

پورمحمدی پیش از این، رویدادهای زندان اوین را کم‌اهمیت جلوه داده و گفته بود: «تنها یک یا دو نفر آن هم به‌دلیل درگیری با یکدیگر آسیب دیده‌اند.»

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، آخرین بار روز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در جلسه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های کشور در ساری، بار دیگر در مورد بازرسی مأموران امنیتی از بند ۳۵۰ اوین گفت: «این بازرسی کار قانونمندی است که از سوی سازمان زندان‌ها انجام شده ولی برخی رسانه‌ها و صداها در درون با رسانه‌های بیگانه‌ای که کارشان تخریب جمهوری اسلامی و دستگاه قضائی است هم‌نوا شده‌اند.»

وی پیش از این نیز از عملکرد سازمان زندان‌ها در بازرسی از زندان اوین حمایت کرده بود.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران نیز دو هفته پیش گفته بود چهار نماینده با عنوان «کمیته پیگیری حادثه بند ۳۵۰ اوین» به این بازداشتگاه می‌روند.

وی هدف از تشکیل این کمیته را گفت‌وگو با زندانیان و همچنین بازبینی دوربین‌های مداربسته زندان اعلام کرده است.

با این حال تاکنون خبری درباره فعالیت این کمیته و نتایج آن منتشر نشده است.

Share