Share

جوانان تهرانی که ویدئوهای رقص و شادی‌شان را در همراهی با «کمپین شاد» فرل ویلیامز، خواننده آمریکایی، در یوتیوب منتشر کردند و خبر دستگیری‌شان روز سه‌شنبه ۳۰اردیبهشت ماه منتشر شد، به قید وثیقه آزاد شدند.

pharrell_williams_-_happy_(we_are_from_tehran)__large

ریحانه طراوتی یکی از این جوانان در اینستاگرام خبر آزادی خود را منتشر کرد و یکی از همکاران افشین سهرابی، از رقصندگان ویدئوی «شادی» نیز خبر آزادی وی را در توئیتر اعلام کرده است.

حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از تلویزیون دولتی ایران اعلام کرده بود که تمامی افراد مرتبط با «کمپین شادی» ظرف دو ساعت شناسایی شده‌اند.

خبر بازداشت این جوانان این در حالی اعلام شد که ویدئوهای «شاد در تهران» بیش از یک ماه است که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند.

سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۱۴ کمپین شادی را با کمک که فرل ویلیامز، خواننده آمریکایی، آغاز کرد و از مردم خواست که ویدئو‌های رقص و شادی خود را در فضای اینترنت منتشر کنند.

این کمپین به ایران هم رسید و جوانان ایرانی، ویدئوهای خود را در سایت یوتیوب در حالی که با آهنگ «هپی» می‌رقصیدند، در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

Happy in Tehran Final

یکی از این ویدئو‌ها با این پیام منتشر شد که «مردم تهران شادند. شادی ما را ببینید و باهم قسمت کنید. اجازه بدهید که جهان صدای ما را بشنود؛ ما شاد هستیم و این حق ماست». این ویدئو‌ در فضای اینترنت با استقبال گسترده کاربران مواجه شد.

گزارش تلویزیون ایران از این دستگیری‌ها، دختران و پسران جوانی را پشت به دوربین نشان می‌داد که بازداشت شده‌اند و گزارشگر تاکید می‌کرد که «آبروی آن‌ها در سراب تست بازیگری ریخته شد.»

سپس دختران و پسران جوان یک به یک اعتراف می‌کردند که توسط گروهی «اغفال» شده‌اند که به آنها قول داده بودند، بازیگر خواهند شد.

همزمان بسیاری از ویدئو‌های «شاد در تهران» که در تارنمای یوتیوب منتشر شده بودند، حذف شدند.

این ویدئو‌ها، رقص و شادی گروهی از جوانان تهرانی را با آهنگ «هپی» فرل ویلیامز نشان می‌دادند و پیام شادی جوانان را همراه داشتند.

مدتی پس از انتشار ویدئو‌ی متعلق به جوانان بازداشت‌شده، جمع دیگری نیز، نسخه تصویری متفاوتی با همان آهنگ را در یوتیوب منتشر کرده بودند.

در حال حاضر فرل ویلیامز خبر دستگیری جوانان ایرانی را روی صفحه طرفداران خود در فیس‌بوک منتشر کرده است.

فرل ویلیامز، در صفحه فیس‌بوک خود نسبت به بازداشت جوانان ایرانی ابراز تاسف کرده و نوشته است: «اینکه این بچه‌ها به خاطر تلاششان برای گسترش شادی‌ بازداشت شدند، چیزی فرا‌تر از غم‌انگیز است».

Share