Share

مجمع بسیجیان شهرستان بهاباد در استان یزد خواهان اخراج افغانستانی‌‌ها از این شهر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج در این بیانیه آمده که «بسیجیان، خانواده شهدا و ایثارگران و رزمندگان، جانبازان و عموم مردم شهیدپرور شهرستان» خواهان «تمرکز بر حل مسئله خروج یا نظارت کافی براتباع بیگانه خصوصا افاغنه و افرادغیربومی» هستند.

برخورد و موضع‌گیری علیه افغانستانی‌‌ها در استان یزد پیش از این نیز رخ داده است، از جمله در شهریور ۱۳۹۲ که شماری از ساکنان شهرستان میبد در استان یزد به ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی در یکی از مدارس این شهر اعتراض کردند.

همچنین در تابستان سال ۱۳۹۱ نیز در پی انتشار خبری مبنی بر تجاوز به یک دختر ۱۸ ساله در یزد که رسانه‌های ایران متهمان آن را دو مهاجر افغانستانی‌ عنوان کردند، گروهی به خانه‌های آن‌ها در این شهر حمله کرده، آن‌ها را مورد ضرب‌وشتم قرار داده و چند خانه را به آتش کشیدند.

این ماجرا تنش‌هایی را میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان ایجاد کرد.

به‌گفته مقام‌های دولتی ایران حدود سه میلیون مهاجر از افغانستان در ایران ساکن هستند که دو سوم از آن‌ها مهاجر غیرقانونی قلمداد می‌شوند.

بسیاری از این مهاجران، به دلیل نداشتن کارت اقامت قانونی، از حق کار و استخدام‌های قانونی در ایران محروم‌ هستند.

دولت ایران سکونت افغانستانی‌‌ها را در ۲۸ استان ایران ممنوع اعلام کرده است. آن‌ها در حال حاضر تنها مجازند در استان‌های تهران، البرز و قم بدون محدودیت سکونت داشته باشند.

ایران در مقابل انتقاد مدافعان حقوق پناهجویان درباره نحوه رفتار با افغانستانی‌‌ها می‌گوید برای بیش از سه دهه میهمان خوبی برای اتباع افغانستانی بوده است.

به‌گفته مقام‌های دولتی، افغانستانی‌هایی که کارت اقامت داشته باشند، از حقوق قانونی برخوردارند، اما آن دسته از شهروندان افغانستان با اقامت “غیرمجاز” دستگیر و اخراج می‌شوند.

با این حال مدافعان حقوق بشر با انتشار گزارش‌های متعدد از محدودیت‌ها و محرومیت‌های بیش از پیش مهاجران افغانستانی‌ در ایران می‌گویند.

Share