Share

محمدتقی مصباح یزدی، سخنان و مواضع روحانی در سیاست خارجی و امور فرهنگی را تعارف‌های توخالی و فریب مردم دانسته و پرسیده مگر خمینی برای تحریم و اقتصاد قیام کرد.

Mesbah

محمد‌تقی مصباح یزدی

وب‌سایت «انتخاب» از سخنان شدید‌اللحن و «توهین آمیز» مصباح یزدی علیه حسن روحانی در مراسم سالمرگ خمینی خبر می‌دهد.

او گفته است: «برخی از افراد عمامه به سر که دارای مسئولیت هستند، در واکنش به اجتماع مردم در خصوص بدحجابی و نگرانی علما از وضع دین و فرهنگ و تجمع روحانیت در فیضیه، آن‌ها را کسانی معرفی می‌کنند که اسلام را نشناخته‌اند و آن‌ها را متهم به توهم می‌کنند. باید از وی پرسید مگر خود تو دینت را از کجا یاد گرفته‌ای؟ از فیضیه یا از انگلستان؟»

حسن روحانی چندی پیش با اشاره به این که بعضی‌ها بیکار هستند و دچار توهمات می‌شوند، گفته بود: «عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خوردند در حالی که نه می‌دانند،‌ دین چیست و نه آخرت. اما همیشه غصه آخرت را می‌خورند.»

مصباح یزدی در جمع «کاروان پیاده عازم حرم امام خمینی» از نفوذ جنگ نرم دشمن در تفکرات افراد و مصلحت دانستن رابطه با آمریکا نالیده و گفته است: «دشمنان حتی برای لباس‌های افراد نیز برنامه‌ریزی کرده‌اند، به‌گونه‌ای که وقتی فردی می‌خواهد لباس مناسب و اسلامی تهیه کند، آن را در بازار نمی‌یابد.»

عضو مجلس خبرگان این را هم گفته که طرح مسأله جدایی دین از سیاست همان شعار جبهه ملی است که «متأسفانه امروز از سوی برخی مسئولین عمامه به سر مطرح می‌شود.»

او با حمله به تاکید دولت برای برداشتن تحریم‌ها، یادآوری کرده که خمینی برای تحریم و اقتصاد قیام نکرد: «این‌ که بگویند دولت وظیفه‌ای برای دین مردم ندارد، بلکه وظیفه دولت فقط برداشتن تحریم‌ها و آن هم نه با مقاومت، بلکه از راه دیپلماسی است، بر خلاف خط امام است. مگر امام برای تحریم و اقتصاد قیام کرد؟ مگر این همه شهید برای شکم و تحریم جان خود را فدا کردند؟»

مصباح یزدی، صاحبان چنین عقایدی را افراد عمامه‌ به سری معرفی کرده که مدام از لفظ مقام معظم رهبری استفاده می‌کنند و سرگرم تعارف‌های توخالی و فریب مردم هستند.

این روحانی اصول‌گرا تصریح کرده که مراد آیت‌الله خامنه‌ای از فرهنگ، فرهنگ اسلامی انقلابی است: «باید شعارهای دین و انقلاب را بیشتر درک کنیم و بدانیم که فرهنگ، نه رقص‌های محلی و لهجه‌ها و گویش‌ها، نه اسلام آمریکایی، نه اسلام سازش و نه اسلام دیپلماتیک، بلکه اسلام انقلابی است.»

مصباح یزدی در سخنان خود نامی از رئیس جمهور بر زبان نیاورده اما تمامی کدها و نشانه‌های حرف‌هایش به گفته‌ها و مواضع روحانی باز می‌گردد.

مصباح یزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، جانب سعید جلیلی، نامزد اصولگرایان را گرفته بود که سه میلیون رای بیشتر نیاورد.

مصباح چندی پیش نیز در جمع دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های تهران گفته بود: «این گونه نیست که کسی ۵۰۰ هزار رای بیشتر آورد خیال کند مالک کشور است و اختیار همه جیز به دستش است.»

او در اسفند ماه و در واکنش به حرف‌های رئیس دولت در کم سواد خواندن منتقدان توافق ژنو، روحانی را دروغگو و قسی‌القلب نامیده بود.

اشارات مصباح یزدی به انگلستان، کنایه به حضور روحانی در این کشور برای تحصیل است.

مصباح یزدی قبلا هم گفته بود که تحصیل‌کردگان انگلیس و بعد آمریکا و فرانسه مهم‌ترین انحرافات فرهنگی کشور را رقم زده‌اند.

Share