Share

رمان «کمی بهار» در سال ۱۳۱۲ آغاز می‌شود؛ دو سال پیش از کشف حجاب. اردکان در این رمان صحنه‌ای‌ است که در آن و در قالب یک «ساگای خانوادگی» تاریخ ایران رقم می‌خورد.

KAMIB02

خانم پارسی‌پور در این رمان می‌خواهد نشان بدهد که چگونه تحولات زن ایرانی در طول تاریخ، منجر به تحول مردان نیز می‌شود. «کمی بهار» همانطور که به‌تدریج نوشته می‌شود، در «رادیو زمانه» هم به شکل کتاب گویا در اختیار خوانندگان و شنوندگان قرار می‌گیرد.

شماره ۴۴ از این مجموعه را می‌توانید بشنوید. خلاصه این بخش چنین است:

الیاس خان از عبدالله و فتح‌الله دعوت مى‌کند تا به کوره پزخانه بروند. در آنجا به اطلاع آنها مى‌رساند که حزب توده در میان کارگران نفوذ کرده و آنها را تحریک مى‌کند. فتح الله مى‌گوید شرایط زندگى کارگران بد است. باید براى آنها خانه‌هاى جدید آجرى ساخت و منطقه را درختکارى کرد و همه این کارها با خرج مبلغ کمى امکان‌پذیر است. الیاس خان این طرح را مى‌پسندد و از فتح الله مى‌خواهد تا برایش طرح چند خانه بزند. بعد مى‌گوید در فکر تأسیس روزنامه جدیدى‌ست که بتواند در برابر شوروى موضع بگیرد. عبدالله مى‌گوید موضع‌گیرى در برابر شوروى کار درستى نیست، چون منجر به آن خواهد شد که فکر کنند الیاس خان نوکر آمریکائیان یا انگلیس‌هاست. بهترین کار این است که یک نشریه وطن‌پرست تأسیس شود که طرفدار ارزش‌هاى کاملاً ایرانى باشد بى آنکه به کسى یا دولتى ناسزا بگوید. عبدالله پیشنهاد مى‌کند نام این مجله و نه روزنامه «ایران آزاد» باشد.

 

Share