Share

روابط عمومی دادستانی تهران در پیوند با توقیف اجرای «تانگوی تخم‌مرغ داغ» بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت چون این نمایش «صحنه‌های نامناسب» داشت دادستانی توقیف‌اش کرده است.

نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» شامگاه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) توقیف شد

نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» شامگاه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) توقیف شد

به گزارش خبرگزاری مهر، دادستانی تهران در این بیانیه ضمن بیان این‌که برای نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» پرونده‌ قضایی تشکیل شده، نوشته است: «در برخی از صحنه‌های تئاتر مورد اشاره، افزون بر صحنه‌های نامناسب که به‌طور عمده توسط بازیگر زن اجرا می‌شود، الفاظ رکیک و اظهارات خلاف موازین اسلامی و عفت عمومی به کار گرفته شده که احساسات عمومی را جریحه‌دار می‌نماید.»

نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» به نویسندگی اکبر رادی،کارگردانی هادی مرزبان و با بازی علی نصیریان، امین زندگانی، فرزانه کابلی، فردوس کاویانی، قاسم زارع و لیلا برخورداری، شامگاه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) توقیف شد، پیش از این، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته بود قوه قضائیه دستور توقف اجراهای این نمایش در تالار وحدت را صادر کرده است.

دادستانی تهران در بیانیه خود گفته است یکی از شعبه‌های بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، بازپرس پرونده این نمایش پس از بررسی و مشاهده و بازبینی فیلم اجرای آن و «وجود برخی صحنه‌های نامناسب»، دستور توقف ادامه نمایش آن را صادر کرد.

این بیانیه افزوده است: «دادستان از باب اجرای وظایف خود به‌عنوان مدعی‌العموم و پیشگیری از وقوع جرم مکلف به جلوگیری از این‌گونه برنامه‌ها است.»

این بیانیه در چند جا به سخنان وزیر ارشاد مبنی بر این‌که نمایش «”تانگوی تخم مرغ داغ” اشکالاتی داشته که باید رفع می‌شد» و این‌که وزارت ارشاد تذکر و اخطار هم داده است، اشاره کرده و افزوده است در گام اول مسئولان فرهنگی کشور مسئول برخورد با این‌گونه امور هستند.

دادستانی تهران تأکید کرده است: «توقیف و بازداشت نه تنها اختیار بلکه از وظایف مسلم مراجع قضایی است و اقدامات قضایی زمانی صورت می‌گیرد که مسئولان مربوطه در انجام وظایف محوله مسامحه ‌نمایند.»

«تانگوی تخم مرغ داغ»، ۴ اردیبهشت‌ماه روی صحنه رفت و قرار بود اجرای آن تا ۳۰ خرداد در تالار وحدت ادامه پیدا کند. عوامل نمایش از توقیف نمایش‌شان اطلاع نداشتند. آن‌ها بلیت‌ها را فروخته بودند و آماده اجرا بودند که متوجه شدند نمایش توقیف شده است.

گروه اجرایی این نمایش، در بیانیه‌ای که به‌مناسبت توقیف نمایش‌شان صادر کردند، از «جوسازی‌های مغرضانه» بر ضد این نمایش سخن گفتند. آن‌ها تلویحاً نصیحت کردند که برای جلوگیری از فروپاشی خانوادگی و اجتماعی می‌بایست از «بی‌اخلاقی‌ها، بددهنی‌ها و بی‌تربیتی‌ها» پرهیز کرد.

هادی مرزبان و علی نصیریان نیز به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار شده‌اند.

Share