Share

یک مقام وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران از جمع آوری امضا توسط شماری از نمایندگان مجلس برای استیضاح رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم خبر داد.

رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری جمهوری اسلامی ایران

رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری جمهوری اسلامی ایران

این مقام که نامش فاش نشده به سایت «پیام نو» گفت دلیل این استیضاح «افشای بورسیه‌های غیرقانونی دولت محمود احمدی‌نژاد» است.

بر پایه این گزارش «پس از افشای سه هزار بورسیه غیرقانونی در دولت احمدی‌نژاد جریان مخالف دولت که اتفاقا اسامی برخی از آن‌ها و و نزدیکان‌شان در لیست بورسیه‌های غیرقانونی قرار دارد، حملات سنگین به دولت و وزارت علوم را دستور کار قرار دادند.»

این منبع گفته است: «وزارت علوم صرفا به دنبال اجرای قانون و لغو بورسیه‌های غیرقانونی است و با همین نیت بوده است که از افشای برخی نام‌ها و نسبت‌ها خودداری کرده است.»

در روزهای اخیر مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، با ارائه اطلاعاتی درباره بورسیه‌های خارج از روال ارائه‌شده در دولت‌های نهم و دهم، بخشی از تخلف‌های دانشگاهی مقطع یادشده را بی‌اشاره به دامنه تخلف‌های مشابه در دولت‌های پیشین علنی کرد.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی رئیس سازمان دانشجویان، از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲، در هشت ‌سال فعالیت وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم که با وزارت محمدمهدی زاهدی و کامران دانشجو همراه بود، ۷۳ دانشجو با معدل کار‌شناسی زیر ۱۴، و ۷۰‌ دانشجو با معدل کارشناسی‌ ارشد زیر ۱۶ به دانشگاه‌های خارج از کشور اعزام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۲۲۸‌ دانشجو با معدل کار‌شناسی زیر ۱۴ و ۳۰۵ دانشجو با معدل کار‌شناسی ‌ارشد زیر ۱۶، از خارج از کشور جذب دانشگاه‌های داخل کشور شده‌اند.

۲۳۵‌ دانشجوی بورسیه خارج از کشور به داخل کشور نیز دارای معدل نامعلوم بوده‌اند. ۳۲۵‌ نفر دیگر نیز فاقد شرایط سنی برای بورس بوده‌اند و به عبارت دیگر، سن آن‌ها بالای ۳۳ سال بوده است.

افزون بر تمامی این آمار‌ها، رئیس سازمان دانشجویان ایران همچنین اعلام کرد ۳۰۰۲ دانشجو بدون شرکت در آزمون ورودی بورسیه دوره دکترا شده‌اند.

بر اساس گزارش یادشده در مجموع طی دولت نهم و دهم، چهارهزار و ۲۳۸ بورس دانشگاهی خارج از روال قانونی به دانشجویان متقاضی ارائه شده است.

در حال حاضر نهادهای نظارتی شامل سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات، نمایندگان خود را در سازمان دانشجویان مستقر کرده‌اند و مشغول بررسی پرونده‌ها هستند.

Share