Share

علی‌رغم تبلیغات فراوان سازمان حفاظت محیط زیست ایران و امیدواری فعالان زیست محیطی، در بازی تیم ملی فوتبال ایران با آرژانتین، «زیست توپ» به کاپیتان آرژانتین اهدا نشد.

Zist toop_Bio Ball_World Cup 2014

ایران پیش از آغاز مسابقات جام جهانی یک توپ فوتبال را با تصاویر جانوران در حال انقراض جهان طراحی کرده بود. قرار بود این توپ را در مسابقه فوتبال با آرژانتین به لیونل مسی اهدا شود.

در مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال که در ورزشگاه آزادی برگزار شده بود، جواد نکونام این توپ را از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران تحویل گرفت.

به گفته حامیان محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست ایران، حضور در جام جهانی فرصتی است که می‌توان از آن برای جلب توجه افکار عمومی به مسائل زیست محیطی استفاده کرد.

این توپ در اردیبهشت ماه سال‌جاری و به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی با حضور نماینده‌ای از سازمان ملل، معاونین سازمان حفاظت محیط‌ زیست، مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و نماینده فدراسیون فوتبال رونمایی شده بود.

روی این توپ فوتبال تصاویر ۳۲ گونه جانوری در حال انقراض در کشورهای مختلف جهان از جمله یوزپلنگ آسیایی و خرس سیاه، درج شده است.

با این حال در آغاز بازی فوتبال بین تیم‌های ملی ایران و آرژانتین، خبری از توپ زیست محیطی در میان نبود و در انتهای بازی نیز این توپ به کاپیتان آرژانتین داده نشد.

هیچ‌ کدام از مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و یا سازمان محیط زیست هنوز در مورد این‌که چرا علیرغم تبلیغات فراوان این توپ اهدا نشد اظهار نظری نکرده‌اند.

حامیان حیات وحش در ایران پیش‌تر توانسته بودند مسئولان تیم ملی فوتبال را متقاعد کنند که از تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی استفاده شود.

یوزپلنگ آسیایی یکی از گونه‌های بسیار نادر و در حال انقراض در ایران است.

در ایران، حداقل ۷۴ گونه از رده‌های مختلف جانوری در کشور در فهرست قرمز «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» قرار دارند  و اگر برای حفاظت از گونه‌های ارزشمند و در معرض خطر ایرانی مانند گور، یوزپلنگ، خرس سیاه و گوزن زرد اقدامی لازم صورت نگیرد، به زودی و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض آن‌ها خواهیم بود.

Share