Share

شبکه ورزش صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به‌هنگام پخش «مستقیم» دیدار تیم‌های ملی فوتبال هلند و مکزیک در چارچوب جام جهانی فوتبال برزیل، تصاویر تماشاگران را به‌شکل ناشیانه‌ای سانسور کرد.

تماشاگران دیدار تیم‌های ملی فوتبال هلند و مکزیک

تماشاگران دیدار تیم‌های ملی فوتبال هلند و مکزیک

پخش زنده مسابقه هلند و مکزیک مانند بسیاری از مسابقه‌های ورزشی و فوتبال که از شبکه‌های تلویزیونی ایران پخش می‌شود با تأخیر چندثانیه‌ای همراه بود تا به این طریق تصاویر تماشاگران تیم‌ها که احیانا بی‌حجاب هستند، سانسور شود و به‌جای آن‌ها تصاویر تکراری «بی‌خطر» از همان مسابقه پخش شود.

شبکه ورزش تلویزیون دولتی ایران در لحظه‌هایی از دیدار هلند و مکزیک، تصویرهای تکراری‌ای را پخش کرد که به‌دور از منطق بود. در طول این مسابقه، نزدیک به ۲۰ بار تصاویر مربوط به پخش سرود ملی مکزیک جایگزین تصاویر تماشاگران حاضر در ورزشگاه شد.

یکی دیگر از مجموعه تصاویر تکراری، صحنه آهسته‌ گل تیم مکزیک و خوشحالی تماشاگران مکزیکی بود و چون تا اواخر بازی تنها گل به ثمر رسیده از آنِ مکزیک بود، این صحنه تکرار می‌شد اما هنگامی که هلند، در دقایق پایانی دو گل به ثمر رساند باز هم تصاویر مربوط به صحنه آهسته‌ گل مکزیک و شادی طرفداران این تیم جایگزین شادی‌های بازیکنان و طرفداران هلندی می‌شد.

یک تماشاگر مکزیکی در دیدار هلند ـ مکزیک

یک تماشاگر مکزیکی در دیدار هلند ـ مکزیک

چند روز پیش نیز به‌هنگام پخش دیدار تیم‌های ایران و بوسنی در جام جهانی که از شبکه‌ سه صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شد، در حالی‌ که تیم ایران سه گل عقب افتاده بود، تصاویر آرشیوی مربوط به شادی طرفداران تیم ایران از تلویزیون پخش می‌شد.

سانسور پخش زنده مسابقه‌های ورزشی در ایران همواره با مشکلات و مسائل جنبی همراه بوده است. نزدیک به یک سال پیش ظهور ناگهانی تصاویر دختران بی‌حجاب ایرانی بر صفحه تلویزیون ایران در جریان پخش مستقیم دیدار والیبال ایتالیا و ایران در ایتالیا، با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد طوری که در دیدار برگشت این دو تیم صداوسیما با پنج دقیقه تأخیر تصاویر «زنده» مسابقه را پخش کرد.

Share