Share

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت لطیف حسنی زندانی سیاسی آذربایجانی که از روز ۲۸ اردیبهشت ماه اعتصاب غذا کرده، هشدار داده است.

لطیف حسنی

لطیف حسنی، زندانی سیاسی از روز ۲۸ اردیبهشت ماه اعتصاب غذا کرده

بر اساس بیانیه این سازمان، لطیف حسنی در اعتراض به شیوه برخورد با زندانیان سیاسی و عدم پاسخ به درخواست وی برای انتقال از زندان مرکزی تبریز به زندان محل سکونت خود در کرج اعتصاب را آغاز کرده است.

این زندانی سیاسی پس از انتقال به زندان رجایی‌شهر نیز به اعتصاب خود ادامه داده و خواستار انتقال به بند سیاسی زندان رجایی ‌شهر شده است.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده لطیف حسنی روز هفتم تیرماه ابتدا به زندان اوین و پس از مدت کوتاهی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

این زندانی سیاسی اعلام کرده است تا انتقالش به بند زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد.

اعظم پیری همسر لطیف حسنی پیشتر در گفت‌وگو با زمانه از وخامت جسمی وی خبر داده بود.

خانم پیری در سی‌وششمین روز اعتصاب غذای همسرش گفته بود که لطیف حسنی به دلیل تاثیرات ناشی از اعتصاب غذا از پا افتاده است.

این زندانی سیاسی از تپش قلب، کاهش فشار خون و درد معده رنج می‌برد.

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری این زندانی سیاسی شده است.

به تازگی بیش از ۳۰۰ فعال سیاسی و مدنی در نامه‌ای خواستار رسیدگی به خواسته‌های لطیف حسنی شده‌اند.

این دسته از فعالان سیاسی و مدنی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی لطیف حسنی گفته‌اند مسئولیت هرگونه اتفاق متوجه مسئولان زندان رجایی شهر و مسئولان قضایی ایران  است.

لطیف حسنی در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۱ همراه با محمود فضلی، شهرام رادمهر، آیت مهرعلی بیگلو و بهبود قلی‌زاده، چهار فعال دیگر آذربایجانی بازداشت شد.

آنان که عضو کمیته مرکزی گروه «یئنی‌گاموح» هستند، هر یک به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند و پس از چند ماه تبعید به زندان رجایی‌شهر کرج، غیر از لطیف حسنی بقیه در زندان مرکزی به سر می‌برند.

طبق اعلام سازمان «دیدبان حقوق بشر» در سال ۱۳۹۲، اعضای یئنی‌گاموح، تشکل «حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی نوین»، می‌گویند که‌ «بیش از یک دهه است در کنار سکولاریسم و حق خودمختاری برای آذری‌های ایران به ارتقای هویت فرهنگی و زبان آذری پرداخته‌اند».

احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود از صدور احکام سنگین برای این پنج زندانی آذربایجانی انتقاد کرده بود.

Share