Share

دولت عراق اعلام کرد که کنترل یکی از تأسیسات پیشین ساخت سلاح‌های شیمیایی این کشور به دست «گروه‌های تروریست مسلح» افتاده است.

به گزارش رویترز، محمدعلی حکیم، سفیر عراق در سازمان ملل در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل این سازمان، اعلام کرد که تأسیسات «المتنّی» در شمال بغداد روز ۱۱ژوئن، یعنی حدود یک ماه پیش به دست شورشیان مسلح افتاده است.

در این نامه که روز سه‌شنبه هشتم ژوئیه به اطلاع عموم رسید، حکیم از دسترسی شورشیان مسلح به دو مخزن باقی‌مانده از مواد مربوط به برنامه ساخت سلاح‌های شیمیایی صدام حسین، حاکم سابق عراق، پرده پرداشت. دولت عراق به سازمان ملل اطلاع داده است که به دلیل این اتفاق، قادر به برآوردن تعهدات خود مبنی بر نابودی مواد سمی مربوط به سلاح‌های شیمیایی نیست.

محمدعلی حکیم در این نامه مورخه ۳۰ژوئن نوشته است: «مدیریت پروژه سحرگاه روز پنج‌شنبه، ۱۲ژوئن، از طریق دوربین‌های امنیتی شاهد تخریب تجهیزات و وسایل مربوط به پروژه بوده‌اند. تروریست‌ها پس از آن سیستم امنیتی را از کار می‌اندازند.»

همچنین حکیم در این نامه از جامعه بین‌المللی خواسته است تا شرایط دولت عراق را درک کنند و توجیه آن برای عمل‌نکردن به تعهدات مربوط به از بین بردن مواد مربوط به سلاح‌های شیمیایی را بپذیرند. وی همچنین تأکید کرده است که پس از بازگشت امنیت به عراق، دولت این کشور تعهدات خود را انجام خواهد داد.

دریاسالار دوم جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده بود که بر اساس تشخیص این کشور مواد نگه‌داشته شده در آن محل «بسیار قدیمی» بوده‌اند و احتمالاً علیه کسی به کار نخواهند رفت. به گفته وی، این تأسیسات قدیمی برای دولت آمریکا «موضوعی جدی» به‌شمار نمی‌رود، زیرا «اگر آنها به این مواد دسترسی پیدا کنند، احتمالاً خطر بیشتری برای خودشان خواهد داشت تا برای بقیه».

گروه شورشی موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) که اکنون خود را «دولت اسلامی» خوانده و خلیفه معرفی کرده است، در یک ماه گذشته بخش‌های قابل توجهی از عراق را تحت کنترل خود در آورد.

این گروه ابتدا تحت نام القاعده و در عراق پس از حمله آمریکا شکل گرفت، اما پس از مخالفت سران القاعده با روش‌ها و تبلیغات خشونت‌بار آن، به‌طور مستقل فعالیت خود را دنبال کرد.

داعش که در جنگ داخلی سوریه نیز کنترل مناطقی از آن کشور را در دست گرفته، با ضمیمه‌کردن قلمروی خویش در عراق و سوریه، به ادعای خود «خلافت اسلامی» برپا ساخته است.

Share