Share

بنا به گزارش تازه دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه، در درگیری‌های مسلحانه این کشور که طی سه سال جنگ داخلی، بیش از ۱۷۰ هزار نفر کشته شده‌اند. یک سوم این کشته‌شدگان غیرنظامی بوده‌اند.

دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه در گزارش پنج‌شنبه ۱۰ژوئیه آورده است: «از زمانی که نخستین قربانی انقلاب سوریه در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۱۱ در منطقه درعا ثبت شد، تاکنون کشته شدن ۱۷۱ هزار و ۵۰۹ نفر گزارش شده است.»

این گزارش که آمارِ تا روز سه‌شنبه ۸ ژوئیه را در بر می‌گیرد، روشن می‌کند که در میان کشته‌شدگان، ۵۶ هزار و ۴۹۵ نفر غیرنظامی، از جمله ۹ هزار و ۹۲ نفر کودک بوده‌اند.

از سوی دیگر ۶۵ هزار و ۸۰۳ نفر از کشته‌شدگان را اعضای ارتش رسمی سوریه و شبه‌نظامیان نزدیک به حکومت بشار اسد تشکیل می‌دهند و ۴۶ هزار و ۳۰۱ نفر از آن‌ها نیز از شورشیان و اعضای گروه‌های رادیکال اسلامی از جمله «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) بوده‌اند.

در میان کشته‌شدگانِ نیروهای مخالف و شورشیان اسلامگرا، ۱۵ هزار و ۴۲۲ هزار غیرسوری دیده می‌شوند.

دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه در آمار خود نیروهای مخالف حکومت سوریه را از یکدیگر تفکیک نکرده است.

در آمار کشته‌شدگان وفادار به حکومت بشار اسد، ۳۹ هزار و ۳۶ نفر سرباز ارتش رسمی؛ ۶۵ هزار و ۵۲۴ نفر شبه‌نظامی؛ ۵۰۹ نفر جنگجوی حزب‌الله لبنان و یک‌هزار و ۶۰۳ نفر غیرسوری طرفدار اسد وجود دارند.

دیدبان حقوق بشر سوریه با تأکید بر این‌که آمار واقعی کشته‌شدگان از هر دو طرف بیش از این‌هاست، گفته است دو هزار و ۹۱۰ تن از قربانیان شناسایی نشده‌اند.

به‌گفته این نهاد غیردولتی، مستندکردن آمار کشته‌شدگان به دلیل آن‌که هر دو طرف سعی در پنهان ساختن میزان تلفات خود دارند، دشوار است.

گزارش تازه دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه همچنین می‌افزاید رژیم سوریه حدود ۲۰ هزار نفر را بدون ارائه هرگونه اطلاعی از وضعیت آن‌ها بازداشت کرده و شورشیان نیز ۷ هزار سرباز سوری را در اسارت خود دارند.

بیش از دو هزار نفر نیز به اتهام همکاری با رژیم بشار اسد در بازداشت مخالفان حکومت قرار دارند.

بیش از سه سال درگیری‌ نظامی در سوریه نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور را نیز مجبور به فرار از محل زندگی خود کرده است.

Share