Share

محمد نوری، درویش روحانی به خلع دائم لباس روحانیت محکوم شد.

02-197

به گزارش مجذوبان نور، محمد نوری، از دراویش گنابادی ساکن ساری است که چندی پیش به اتهام «ورود به فرقه دراویش با لباس روحانیت» و «شرکت در مجالس درویشی در تهران و شهرستان‌ها» در دادگاه ویژه روحانیت ساری محاکمه شد بود.

این درویش روحانی گفته است: «ما هم برای حفظ این مملکت جنگیدیم، من برادر دو شهید هستم، توی همین حوزه‌ها درس خوندم و مغایرتی با درویشی ندیدم، اما وقتی قاضی پرونده هنگام ابلاغ حکم با حالت نصیحت به من می‌گوید اگر یک روحانی در جلسات یهودی و مسیحی شرکت کند، آیا به حیثیت روحانیت خدشه وارد نکرده، دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند.»

دستگاه امنیتی و نهادهای قضایی در سال‌های گذشته تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آن‌ها را بازداشت، محاکمه و زندانی کرده است. دست‌کم ۱۳درویش در زندان‌های مختلف کشور با اتهام‌هایی نظیر اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی زندانی هستند. به‌تازگی ۹تن از وکلای دراویش زندانی در نامه‌ای به حسن روحانی خواهان رسیدگی به وضعیت دراویش گنابادی در زندان شده‌اند.

فعالان حقوق دراویش گنابادی می‌گویند برخورد با اعضای این اقلیت مذهبی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در چهارچوب طرحی به نام «طرح برخورد با عرفان‌های کاذب» شروع شد.

Share