Share

ابتکار مصر برای آتش‌بس در خاورمیانه با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. کابینه امنیتی اسرائیل آتش‌بس را پذیرفت، اما حماس آن را رد کرد و برای آن پیش‌شرط گذاشت.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، یک هفته پس از حملات نظامی اسرائیل به نوار غزه، آتش‌بس هنوز در چشم‌انداز قرار ندارد. کابینه امنیتی اسرائیل صبح روز سه‌شنبه (۱۵ ژوئیه / ۲۴ تیر) پیشنهاد مصر برای آتش‌بس را پذیرفت، اما حماس آتش‌بس را بدون تعیین پیش‌شرط رد کرد.

فوزی برهوم سخنگوی حماس در این‌باره گفت: «آتش‌بس بدون توافق [با اسرائیل] قابل بحث نیست.»

وی افزود: «در زمان جنگ نمی‌توان برای مذاکره سلاح را زمین گذاشت.»

به‌گفته وی حماس هیچ پیشنهاد رسمی مبنی بر آتش‌بس دریافت نکرده است.

فوزی برهوم دوشنبه شب نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الاقصی، وابسته به حماس، گفت: «اسرائیل گمان کرده هر زمان که بخواهد می‌تواند به ملت فلسطین در نوار غزه تجاوز کند و هر زمان هم که بخواهد به این تجاوزها پایان دهد که این خود یک اشتباه بزرگ است.»

وی افزود اسرائیل از وجود هواپیماهای بدون سرنشین حماس دیر آگاه شده و این گروه مراکز هسته‌ای، کنست اسرائیل، وزارت جنگ آن و دیگر وزارتخانه‌های اسرائیل را در تیررس خود دارد‌ و «از تمام مراکز حساس تل آویو با تمام ابعادش فیلم و عکس و مسافت دقیق تهیه کرده است».

گردان عزالدین قسام، بازوی نظامی حماس، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ابلاغی از سوی هیچکدام از منابع رسمی در مورد پیشنهاد آتش‌بسی که «در رسانه‌ها درباره آن بحث می‌کنند» دریافت نکرده، اما آن‌چه در رسانه‌ها منتشر شده نشان می‌دهد که این طرح برای «تسلیم شدن» است.

طرح ارائه شده توسط دولت مصر ضمن اعلام آتش‌بس، به مذاکره درباره واردات کالا و آمد و رفت مردم در نوار غزه نیز مربوط می‌شود. ظرف ۴۸ ساعت پس از آتش‌بس، مصر می‌خواهد مقام‌های بلندپایه فلسطینی و اسرائیلی را به انجام مذاکرات غیر مستقیم هدایت کند.

واکنش‌ها به طرح آتش‌بس مصر

پیش از نشست صبح سه‌شنبه کابینه امنیتی اسرائیل، روزنامه «هاآرتص» نوشت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل طرح مصر را مثبت ارزیابی می‌کند. سپس رادیوی ارتش اسرائیل و شبکه دو تلویزیون این کشور اعلام کردند که با رأی کابینه امنیتی از ساعت هشت صبح سه‌شنبه ارتش اسرائیل آتش‌بس را به اجرا می‌گذارد.

اتحادیه عرب نیز در نشست ویژه خود درباره اوضاع غزه از اسرائیل و حماس خواست تا طرح آتش‌بس مصر را بپذیرند. دولت آمریکا و تونى بلر، نماینده گروه چهار، شامل چهار دولت و سازمان بین‌المللی؛ ایالات متحده، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل، در خاورمیانه از طرح آتش‌بس مصر استقبال کرده‌اند. فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز در همین راستا روز سه‌شنبه به بیت‌المقدس (اورشلیم) و رام‌الله سفر خواهد کرد تا درباره حل مناقشه اخیر با مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی به گفت‌وگو بنشیند.

از آغاز حملات نظامی اسرائیل به نوار غزه تاکنون ۱۸۶ نفر از فلسطینی‌ها کشته و نزدیک به یک‌هزار و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند. به‌گفته سازمان ملل بسیاری از قربانیان زنان و کودکان هستند. شبکه کمک‌رسانی سازمان ملل به پناهندگان فلسطینی گفته است که ۱۷ هزار فلسطینی به مدارس خود پناه برده‌اند.

حملات صبح سه‌شنبه

صبح روز سه‌شنبه حملات موشکی به بندر «ایلات» اسرائیل، واقع در ساحل دریای سرخ و از شهرهای توریستی این کشور، چهار غیرنظامی را زخمی کرد. نیروهای امنیتی اسرائیل می‌گویند سه موشک از خاک مصر شلیک شده‌ است. مسئول این حملات احتمالا شبه‌نظامیان اسلامگرا در صحرای سینا هستند که قصد دارند طرح آتش‌بس دولت مصر را با شکست مواجه کنند. این نخستین بار در درگیری‌های یک هفته اخیر است که بندر «ایلات» مورد هدف موشک‌ها قرار می‌گیرد.

از زمان آغاز درگیری‌های نظامی ۸۰۰ موشک به سوی خاک اسرائیل شلیک شده اما تاکنون هیچ اسرائیلی کشته نشده است. بسیاری زخمی شده‌اند که جراحات چهار تن از آنان شدید بوده است.

درگیری‌های نظامی در نوار غزه در پی تنش‌هایی آغاز شد که پس از قتل سه نوجوان اسرائیلی در کرانه غربی و یک نوجوان فلسطینی در بیت‌المقدس (اورشلیم) شرقی اوج گرفت.

Share