Share

سازمان هواشناسی کشور هشدار داد با وقوع طوفان شدید در عراق، استان‌های جنوبی و غربی ایران نیز تا کمتر از ۴۸ ساعت آینده تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و دمای خوزستان به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.

rizgard

به گفته مدیرکل «پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی»، تصاویر دریافتی از ماهواره های هواشناسی بیانگر افزایش سرعت وزش باد و تولید گرد و خاک در کشور عراق است،  براین اساس طی دو روز آینده کاهش دید افقی وکیفیت هوا در استان‌های غربی وجنوب غربی ایران پیش بینی می شود.

به این ترتیب از عصر روز شنبه ۲۸ تیر، استان‌های ایلام و خوزستان و سپس بوشهر شاهد کاهش شدید دید افقی وکیفیت هوا خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان هواشناسی کشور پیش‌بینی کرده است دمای هوا بر اثر این تغییرات جوی در خوزستان به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد. دمای هوای ۱۰ استان دیگر نیز به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد خواهند رسید.

دامنه این تغییرات استان‌های شرقی به ویژه سیستان وبلوچستان را نیز در بر می‌گیرد و پیش‌بینی شده است طی دو روز آینده در شهر زابل وزش باد شدید، طوفان و گرد و خاک تداوم داشته و سبب کاهش کیفیت هوا و دید افقی بشود.

پیش‌تر یکی از نمایندگان زابل در مجلس به حسن روحانی تذکر داده بود که با توجه به شرایط وخیم زیست محیطی در این استان و افزایش ریزگردها و طوفان، باید تسهیلاتی ویژه برای مردم این منطقه در نظر گرفته شود.

به گفته حلیمه عالی، وقوع طوفان ریزگرد در سیستان و بلوچستان میزان آلاینده‌ها و ذرات معلق در هوا را به بیش از ۵ برابر حد مجاز افزایش داده و شرایط محیط زیستی در این استان را بحرانی‌تر کرده است و خطر خالی شدن جمعیت این استان را تهدید می‌کند.

Share