Share

عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از تأثیر پارازیت‌ها در عدم پیش‌بینی وقوع توفان اخیر تهران توسط سازمان هواشناسی، خبر داد.

توفان تهران در نیمه دوم خردادماه سال جاری پنج کشته و بیش از ۸۰ زخمی به جای گذاشت.

توفان تهران در نیمه دوم خردادماه سال جاری پنج کشته و بیش از ۸۰ زخمی به جای گذاشت.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباس رجایی با بیان این‌که همه قصور در عدم پیش‌بینی وقوع توفان اخیر تهران به گردن سازمان هواشناسی نیست، گفت: «یکی از نتایج بررسی‌های کارشناسی کمیسیون این بود که فرکانس‌های اضافی در تهران نویزهایی ایجاد کرده که رادارهای هواشناسی نتوانستند به‌طور کامل عمل کنند.»

در همین حال احد وظیفه، مدیرپیش‌بینی هشدار سریع هواشناسی ایران نیز گفت: «تأثیر پارازیت‌ها در تشخیص پدیده هواشناسی را قبل از وقوع توفان به سازمان‌های ذی‌ربط اطلاع داده بودیم.»

وی افزود: «نویز احتمالا ناشی از تلفن‌های بی‌سیم و یا فرکانس‌های دیگری که به صورت غیرمجاز وارد فرکانس رادار ما شده است، انعکاس‌هایی را در شبکه راداری هواشناسی ایجاد کرد که باعث بروز اختلال در تصویر رادار شد.»

به‌گفته وی به دلیل وجود این اختلال، امکان تشخیص پدیده هواشناسی و غیرهواشناسی بسیار دشوار بود و همین موضوع به مجلس نیز گزارش شد.

شماری از پزشکان بر این باور هستند که شدت ارسال پارازیت‌ها در ایران که برای اخلال در شبکه‌های ماهواره‌ای انجام می‌شود باعث افزایش سقط جنین و بیماری‌هایی نظیر سرطان شده است. با توفان اخیر در تهران آشکار شد که امواج پارازیت زیان‌های دیگری نیز دارد.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اردیبهشت‌ماه سال جاری گفته بود: «پارازیت‌ها در همه کشورها وجود دارند اما در مورد این‌که چه مقدار از پارازیت‌ها مضر است، استاندارد بین‌المللی برایش تعریف شده است و باید طبق آن اندازه‌گیری انجام شود.»

عباس رجایی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در سخنان خود همچنین گفت هواشناسی هم در اعلام به‌موقع توفان تهران یا هماهنگی با ستاد بحران یا بخش‌های اطلاع‌رسانی مثل صداوسیما قصورهایی داشته است.

وی همچنین «ضعف امکانات و تجهیزات تخصصی» را از عوامل ضعف در پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی دانست.

توفان تهران در نیمه دوم خردادماه سال جاری رخ داد که طی آن پنج نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر زخمی شدند و خسارت‌های بسیاری نیز وارد شد.

سازمان هواشناسی ایران پیش از این بر غیرقابل پیش‌بینی بودن توفان تهران تأکید کرده بود اما برخی کارشناسان دیگر معتقد بودند وقوع این پدیده جوی قابل پیش‌بینی بوده و هشدارهای لازم باید به مردم داده می‌شد.

Share