Share

اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان سمنان اعلام کرد یگان حفاظت این استان توانسته است ده‌ها هکتار از زمین‌هایی طبیعی این استان را از متصرفان پس بگیرد.

Semnan

به گفته حسن میرعماد، مدیرکل این اداره، پرونده‌های مربوط به تخریب و تصرف اراضی ملی در پاسگاه های ویژه منابع طبیعی مستقر در ادارات منابع طبیعی وآبخیزداری تابعه استان تشکیل و برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال می شوند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او تخریب و تصرف را یکی از مشکلات و تهدیدات منابع طبیعی استان برشمرد و گفت: «افزایش قیمت زمین یکی از عمده ترین عوامل تخریب و تصرف توسط برخی از افراد سود جو طی سنوات اخیر در عرصه های منابع طبیعی استان بوده است».

به گفته میرعماد، تا پایان سال گذشته ۹۴ فقره پرونده به مساحت ۲۶۱ هکتار خلع ید و ۱۸۶ فقره پرونده به وسعت ۴۳۴ هکتار تصرفات عدوانی نیز توسط مامورین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان رفع تصرف شده است.

تصرف و ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی منابع طبیعی و پارک‌های ملی یکی از خطراتی است که همواره این زمین‌ها را تهدید می‌کند.

پیش‌تر، مدیر پارک ملی خجیر در استان تهران نیز خبر از تخریب ۱۸ هزار متر مربع ساخت و ساز غیر مجاز توسط متصرفان در این پارک داده بود.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ نیز دستور توقف احداث هتل بزرگ «آریانا» در حریم رودخانه جاجرود در استان تهران صادر شد.

این هتل ۵ ستاره در ابتدای مسیر تهران به فشم در منطقه زردبند به فاصله چند متری رودخانه در حال احداث بود. پیگیری‌ها و شکایت‌ها سازمان حفاظت محیط زیست توانست این پروژه را متوقف کند.

همچنین زمین‌های منطقه حفاظت شده «دلون» در استان کهگیلویه و بویر‌احمد نیز مورد دست‌اندازی برخی نهادها و شرکت‌هایی قرار گرفته که قصد ایجاد تاسیسات «غیرقانونی» در این منطقه را دارند.

 

 

Share