Share

روز پنج‌شنبه دوم مردادماه / ۲۴ ژوئیه، قسط ۵۵۰ میلیون دلاری از چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دارایی‌های مسدودشده ایران واریز شد.

هند سومین قسط ۵۵۰میلیون دلاری از بدهی‌های نفتی خود به ایران و آخرین قسط از دارایی‌های مسدودشده ایرانرا روز پنج‌شنبه پرداخت کرد. با پرداخت این قسط مجموع پول تسویه شده توسط هند طی یک ماه گذشته به یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار می‌رسد.

پیش از این مقام‌های هندی اعلام آمادگی کرده بودند که در صورت تمایل ایران برای دریافت دارایی‌های مربوط به سه قسط آخر توافق ژنو از طریق هند، این کشور این پول را در اختیار ایران قرار دهد.

پالایشگاه‌های هندی نخستین قسط ۵۵۰میلیون دلاری خود را ۲۶ ژوئن و دومین قسط را هشتم ژوئیه پرداخت کرده بودند.

بنابر توافق هسته‌ای ۲۴نوامبر سال گذشته میلادی بین ایران و گروه ۱+۵قرار بر این بود تا ۴/۲میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده حاصل از فروش نفت ایران طی هشت قسط و در شش ماه آزاد شود.

براین اساس تعیین شد که ۵۵۰میلیون دلار در یکم فوریه، ۴۵۰میلیون دلار در یکم مارس، ۵۵۰میلیون دلار در هفت مارس، ۵۵۰میلیون دلار در ۱۰آوریل، ۴۵۰میلیون دلار در ۱۵آوریل، ۵۵۰میلیون دلار در ۱۴مه، ۵۵۰میلیون دلار در ۱۷ژوئن و ۵۵۰میلیون دلار نیز در ۲۰ژوئیه واریز شود.

واریز تمامی قسط‌های قبلی با تأخیر زمانی بین یک روز تا یک‌ونیم ماه همراه بود و قسط آخر نیز در زمان دقیق تعیین شده یعنی ۲۰ژوئیه ( ۲۹تیرماه) واریز نشد و با تأخیر چهار روزه یعنی در ۲۴ژوئیه صورت گرفت.

Share