Share

نوری مالکی برای رایزنی و دیدار با جلال طالبانی، رئیس‌جمهور سابق عراق، به شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان رفت.

Talabani - Maliki -

در روزهای اخیر بسیاری از کردها نسبت به ورود مالکی به شهر سلیمانیه ابراز ناخرسندی کرده بودند

به گزارش خبرگزاری کردی «روداو»، این دیدار نخستین دیدار طالبانی با نوری مالکی پس از بازگشت از آلمان است. طالبانی به دلیل بیماری از اواخر سال ۲۰۱۲ در آلمان تحت مداوا بود و روز شنبه ۱۹ ژوئیه به عراق برگشت.

این دیدار در حالی رخ می‌دهد که مناسبات اربیل، مرکز حکومت خودمختار کردستان به رهبری مسعود بارزانی، با بغداد پایتخت عراق و مقر دولت نوری المالکی تیره شده است.

دولت شیعه مالکی از محبوبیت چندانی در کردستان برخوردار نیست، زیرا مالکی با سیاست‌های نفتی بر این اقلیم فشارهای زیادی وارد کرده بود و بسیاری از کارمندان دولتی کرد حقوق خود را در ماه‌های اخیر دریافت نکرده بودند. شهر کرکوک نیز یکی از موارد محل اختلاف دولت مرکزی با رهبری اقلیم کردستان بوده که اکنون پس از حملات گروه «داعش»، تحت کنترل نیروهای پیشمرگه قرار دارد.

در روزهای اخیر بسیاری از کردها نسبت به ورود مالکی به شهر سلیمانیه ابراز ناخرسندی کرده بودند. عده‌ای از فعالان کرد در شبکه‌های اجتماعی مردم را به اعتراض علیه او در سلیمانیه دعوت کرده‌اند.

شبکه تلویزیونی «کرد ست»، شبکه اصلی حزب اتحاد میهنی کردستان، حزب متبوع جلال طالبانی، صرفاً ویدئویی صامت و کوتاه از دیدار طالبانی با مالکی را پخش کرده است. دولت عراق و حزب اتحادیه میهنی، هیچ‌یک درباره دیدار انجام‌ گرفته اظهارنظری نکرده‌اند.

Share