Share

حسین میردامادی، پدر سراج‌الدین میردامادی روزنامه‌نگار زندانی می‌گوید قاضی دادگاه فرزندش گفته که «برخوردی با این روزنامه‌نگار می‌کند که دیگران خیال به کشور برگشتن نکنند.»

سراج‌الدین میردامادی در کنار پدرش حسین میردامادی

سراج‌الدین میردامادی در کنار پدرش حسین میردامادی

سراج‌الدین میردامادی که چند سال پیش به فرانسه مهاجرت کرده بود پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و سخنان او برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور به ایران برگشت.

حسین میردامادی به سایت جرس گفت: «این برخورد‌ها نوعی دهن کجی به آقای روحانی است زیرا ایشان وعده استقبال از بازگشت ایرانیان به کشور را داده بودند و این برخورد‌ها با صحبت‌های ایشان مغایرت دارد.»

سراج‌الدین میردامادی از سوی دادگاه بدوی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. افزون بر آن پنج سال محرومیت از فعالیت روزنامه‌نگاری و دو سال ممنوع‌الخروجی پس از پایان حبس نیز برای او صادر شده است.

سراج‌الدین میردامادی نخستین روزنامه‌نگاری بود که پس از انتخابات سال ۱۳۹۲به ایران بازگشت و در اردیبهشت ۱۳۹۳بازداشت شد.

پس از او حسین نورانی‌نژاد، فعال سیاسی و عضو جبهه مشارکت از استرالیا به ایران بازگشت اما به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

ساجده عرب‌سرخی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب دیگری است که پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲به ایران بازگشت اما پس از بازگشت بار‌ها احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت و در نهایت چندی پیش برای گذراندن یک سال حبس روانه زندان شد.

Share