Share

فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هم‌اکنون ۲۷ روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند. به گفته این فدراسیون، ایران «یکی از بدترین زندان‌بانان روزنامه‌نگاران در جهان است.»

فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران از دولت ایران خواست تا روزنامه‌نگاران زندانی را که شمار آن‌ها در حال افزایش است، آزاد کند.

جیم بوملها، رئیس فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران گفت: «رئیس‌جمهور روحانی زمانی که به قدرت رسید وعده اصلاحات و تغییر داد اما واقعیت برای رسانه‌ها در ایران بسیار متفاوت بوده است.»

به‌گفته وی «گفت‌وگوها در خصوص برنامه هسته‌ای باعث بهبود روابط بین‌المللی ایران شده است اما این درحالی است که رسانه‌های آزاد و مستقل در درون مرزها زیر فشار هستند و تعداد روزنامه‌نگارانی که به‌راحتی به خاطر انجام وظیفه حرفه‌ای و بیان حقیقت زندانی می‌شوند، رو به افزایش است.»

رئیس فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران افزود: «ما درخواست خود را از رئیس‌جمهور روحانی و دولت برای تعمیم اقدامات مترقی که آن‌ها در دیگر زمینه‌های زندگی انجام داده‌اند به عرصه روزنامه‌نگاری تکرار می‌کنیم. دیگر هیچ بهانه‌ای پذیرفتی نیست. زمان عمل فرارسیده است و و رئیس‌جمهور باید عمل به وعده‌های انتخاباتی‌اش را با احترام به نقش مهم روزنامه‌نگاران در آینده ملت ایران نشان دهد.»

ایران با ۶۵روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی، یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای و بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زن به شمار می‌رود.

این کشور همچنین در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۴، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

Share