Share

محمد ناظمی اردکانی، رئیس سازمان ثبت احوال ایران می‌گوید نرخ باروری در این کشور « به سرعت کاهش پیدا کرده است».

سیاست‌های افزایش جمعیت، وضعیت اشتغال زنان را در بازاری که همواره برای زنان ناامن بوده است به خطر می‌اندازد

گمان می‌رود رشد جمعیت در سال ۱۴۱۵رشد جمعیت به صفر می‌رسد

ناظمی اردکانی عصر روز جمعه دهم مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه نرخ باروری در ایران در حال حاضر ۱.۷دصد است، افزود: «چنانچه نرخ باروری از ۱.۷کمتر و به سمت یک برود در سال ۱۴۱۵رشد جمعیت به صفر می‌رسد.»

به گفته وی، ۳۵ درصد ایرانیانی که در سال‌های اخیر ازدواج کرده‌اند «یا دارای یک فرزند هستند یا فرزند ندارند.»

این در حالی‌ است که چندی پیش علی خامنه‌ای رهبر ایران، خواستار تجدید نظر در سیاست‌های کنترل جمعیت شده بود. او در حالی خواهان افزایش جمعیت شده بود که «تحدید نسل از نیمه دهه ۷۰ به بعد را خطایی توصیف کرده بود که خود در آن سهم داشته است.

به گفته تحلیل‌گران، «مشغله‌ کاری والدین»، «مشکلات اقتصادی»، «فشارهای اجتماعی»، «ترس از آینده» و «کاهش امید به زندگی» بیشتر والدین را به سمت و سوی تک فرزندی، دو فرزندی و حتی پرهیز از فرزندآوری سوق داده است.

سیاست دولت روحانی برای افزایش جمعیت

با آغاز سال جدید خورشیدی، اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت در ایران سرعت بیشتری گرفته است و به نظر می‌رسد دولت ایران می‌‌خواهد از همه امکانات موجود برای بالابردن نرخ باروری استفاده کند.

رصد جمعیت از جمله سیاست‌های کلی جمعیت محسوب می‌شود که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری توسط رهبر جمهوری اسلامی به کلیه سازمان‌ها و وزارتخانه ها ابلاغ شد.

وزارت بهداشت ایران دو سال پیش، سرعت پیر شدن جمعیت این کشور را چندین برابر کشورهای توسعه‌یافته و ناحیه مدیترانه شرقی دانست و از حضور دو موج سالمندی در این کشور خبر داد.

به گفته کارشناسان سلامت، برآوردهای سازمان ملل بیانگر آن است که تا سال ۲۰۵۰میلادی یا ۴۰سال آینده، جمعیت سالمندان ایران به ۲۶میلیون و ٣٩٠ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

Share