Share

هواپیمایی «کانتاس» با توقف پروازهای خود از مسیر هوایی عراق، از شنبه دوم آگوست، برای نخستین‌بار استفاده از مسیر هوایی ایران را آغاز کرده است.

Emirates_and_Qantas

همزمان با کانتاس هواپیمایی امارات هم برای گذر از مسیر هوایی ایران تقاضا داده است

به گزارش رسانه‌های استرالیایی، شرکت هواپیمایی «کانتاس»، اصلی‌ترین شرکت هواپیمایی این کشور، مسیر پروازهای دوبی‌ـ‌ لندن خود را از عراق به ایران تغییر داده است. این تغییرمسیر به دلیل شرایط بحرانی در عراق و پس از انهدام هواپیمای پرواز MH۱۷ بر فراز شرق اوکراین، محل کارزار میان دولت و شبه‌نظامیان جدایی‌طلب، انجام شده است.

تغییر مسیر پروازهای دوبی‌ـ‌ لندن شرکت هواپیمایی «کانتاس» در حالی انجام می‌‎شود که اداره فدرال هوانوردی آمریکا حداقل ارتفاع پرواز را در منطقه خاورمیانه از ۲۰ هزار فوت به ۳۰ هزار فوت افزایش داده است. این اداره همچنین پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا به فرودگاه‌های عراق، از جمله فرودگاه‌های بین‌المللی اربیل و سلیمانیه را ممنوع کرده است.

شرکت هواپیمایی «کانتاس»، شرکت حامل پرچم ملی استرالیا، از امن‌ترین و محبوب‌ترین شرکت‌های هواپیمایی و سومین شرکت قدیمی و فعال جهان در این عرصه به حساب می‌آید. اگرچه این شرکت ابتدا از تغییر مسیر پروازها از عراق به ایران امتناع می‌کرد، اما با توجه به هشدارهای آمریکا بالاخره به این تغییر مسیر دست زد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، هواپیمایی امارات نیز درخواست استفاده از حریم هوایی ایران را مطرح کرده است. پیشتر محمد علی ایلخانی، سرپرست فرودگاه‌های کشور در گفت‌و‌گو با سایت خبری «تابناک» پس از سقوط هواپیمای MH۱۷ مالزی در شرق اوکراین اعلام کرده بود که تغییر مسیر پروازها و عبور آنها از ایران، سالانه درآمدی حدود ۵۰ میلیون دلار برای این کشور به ارمغان خواهد آورد.

Share