Share

جنگ خیابانی گروه‌های شبه‌نظامی در طرابلس، پایتخت لیبی، بسیاری را وادار به گریختن از صحنه خشونت‌ها کرده است. تا کنون ۲۰۰ نفر در درگیری‌های هفته‌های اخیر گروه‌های شبه‌نظامی در طرابلس و بنغازی کشته شده‌اند.

libya 3

درگیری گروه‌های شبه نظامی لیبی بر سر کنترل فرودگاه بین‌المللی طرابلس

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، مبارزه گروه‌های شبه‌نظامی بر سر کنترل فرودگاه بین‌المللی طرابلس به کشته‌شدن ۲۲ نفر انجامیده است.

دولت موقت لیبی با اعلام این خبر، افزوده است که «گروه‌های تا دندان مسلح» به گلوله‌باران «اهداف غیرنظامی» پرداخته‌اند و مردم بسیاری را وادار به ترک خانه‌های خود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، روز شنبه دوم آگوست مخزن اصلی سوخت طرابلس مورد اصابت راکت قرار گرفت و طعمه حریق شد. این راکت در حالی بعدازظهر روز شنبه مورد اصابت قرار گرفت که به گزارش «وال‌استریت ژورنال»، آتش‌نشان‌ها هنوز درگیر خاموش‌کردن آتش دیگری در این مخزن عظیم بودند که از هفته گذشته بر اثر درگیری‌ها زبانه گرفته بود. این مخزن ۹۰ میلیون لیتری، در حوالی فرودگاه بین‌المللی طرابلس قرار دارد.

libya (5)

دوم آگوست مخزن اصلی سوخت طرابلس مورد اصابت راکت قرار گرفت و طعمه حریق شد

بر اساس گزارش‌ها، گروه شبه‌نظامی موسوم به «اتاق عملیات انقلابیون» که گروهی اسلام‌گرا است، راکت‌ها را به سمت این مخزن سوخت پرتاب کرده است. اتاق عملیات انقلابیون لیبی قصد دارد تا فرودگاه را از کنترل «ارتش زنتان»، یک گروه شبه‌نظامی دیگر خارج کنند. زنتان همان گروهی است که سیف الاسلام قذافی را دستگیر کرد و رهبر آن اکنون مسئولیت وزارت دفاع لیبی را برعهده دارد.

همزمان، مردم لیبی روز شنبه شاهد برگزاری نخستین جلسه پارلمان موقت این کشور بودند. نمایندگان پارلمان که برندگان انتخابات ماه ژوئن هستند، در «طبرق»، برای تشکیل جلسه‌ای اضطراری گرد یکدیگر آمدند. به گزارش «الجزیره»، رییس موقت پارلمان، ابوبکر بیرا، در نطق خود تاکید کرد که باید نمایندگان در شرایط اضطراری کنونی به سرعت رییس‌جمهور بعدی را برای تشکیل دولت جدید انتخاب کنند. نمایندگان قرار است تا روز دوشنبه چهارم آگوست رییس‌جمهور منتخب خود را اعلام کنند.

فرار اتباع خارجی از لیبی

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی «بی.بی.سی»، یک ناو سلطنتی بریتانیایی مامور تخلیه تعدادی از شهروندان بریتانیا از لیبی شده است. بریتانیا سفارت خود در لیبی را نیز به طور موقت تعطیل کرده است. با این حال، ماموریت این کشتی، ماموریت نجات نیست و جهت «کمک» به خروج این افراد توصیف شده، زیرا اگرچه هنوز هواپیماهای مسافربری از لیبی به مقصد کشورهای خارجی پرواز می‌کنند، اما شرایط امنیتی غیرقابل پیش‌بینی است.

Tunisian guards chase a group of Egyptians at the border crossing of Ras Jdir

تیراندازی ماموران امنیتی لیبی به سوی شهروندان معترض مصری که قصد فرار از این کشور به تونس را داشتند

همچنان خبرگزاری «فارس» به نقل از روزنامه مصری «مصری الیوم» گزارش داد که در پی ادامه نا امنی‌ها در لیبی شماری از شهروندان مصری مقیم این کشور تلاش کردند که از گذرگاه مرزی «رأس الجدیر» به خاک تونس فرار کنند که به ضرب گلوله نیروهای امنیتی لیبی کشته شدند.

خبرگزاری «رویترز» نیز از تیراندازی ماموران امنیتی لیبی به سوی شهروندان معترض مصری در گذرگاه راس جدیر خبر داده بود که در اعتراض به بسته‌شدن مرزهای میان تونس و لیبی، در این منطقه تجمع کرده بودند.

امارت اسلامی در بنغازی

خبرگزاری «العربیه» نیز گزارش داده است که محمد الزهاوی مسئول شرعی «انصار الشریعه» در گفت‌و‌گویی روز چهارشنبه ۳۰ ژوئیه با رادیوی محلی «توحید» وابسته به این گروه، بنغازی را یک «امارت اسلامی» خواند. وی گفت:«از امروز چهارشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۴ بنغازی را یک امارت اسلامی بدانید.» بر اساس این گزارش، مردم شهر بنغازی نیز علیه این گروه دست به راهپیمایی زده اند و افراد این گروه را از بیمارستان الجلاء در بنغازی اخراج کردند.

Share