Share

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، جان گینگ، مدیر بخش «عملیات انسان‌دوستانه سازمان ملل»،  در نشست اضطراری شورای امنیت که سه‌شنبه سه‌شنبه ۵ اوت برگزار شد، هشدار داده است که خشونت و وقوع جنگ در شهرهای بزرگ و پرجمعیت شرق اوکراین، جان مردم را بیش از پیش در خطر قرار می‌دهد و این احتمال وجود دارد که تعداد کشته‌شدگان غیر نظامی افزایش پیدا کند.

قطع آب و برق زندگی اهالی شرق اوکراین را مختل کرده

قطع آب و برق زندگی اهالی شرق اوکراین را مختل کرده

مدیر بخش «عملیات انسان‌دوستانه سازمان ملل» خواهان اقداماتی برای حفظ جان شهروندان در جنگ بین ارتش اوکراین با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه شده است.

ارتش اوکراین حمله به شهر دونتسک، از مهم‌ترین شهرهای شرق اوکراین را با محاصره این شهر آغاز کرده است.

شهر دونتسک، مرکز پرجمعیت‌ترین استان اوکراین و یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور در دست جدایی‌طلبان طرفدار روسیه است.

ارتش اوکراین از شمال، جنوب و غرب، شهر دونتسک را محاصره کرده است. گردان‌هایی از گروه‌های شبه‌نظامی با عقاید فاشیستی ارتش اوکراین را در این لشکرکشی همراهی می‌کنند. به گفته ایگور موسیچوک، سخنگوی یکی از این گروه‌های شبه‌نظامی، از شامگاه دوشنبه ۴ اوت پاکسازی در شهرهای اطراف دونتسک آغاز شده است. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌هایی که چهارشنبه ۶ اوت در رسانه‌های جهان منتشر شده، بمب‌افکن‌های اوکراینی شروع به بمباران شهر دونتسک کرده‌اند. در نخستین ساعات روز چند غیرنظامی در این حملات کشته شده‌اند. هنوز تعداد دقیق کشته‌شدگان مشخص نیست.

جان گینگ، مدیر بخش «عملیات انسان‌دوستانه سازمان ملل» همچنین از قطع تقریباً دائمی آب و برق، تخریب خانه‌های مسکونی در حملات هوایی، و گریختن پزشکان و دیگر کارمندان شاغل در بخش بهداشت و سلامت در مناطق جنگ‌زده شرق اوکراین سخن گفت. به گفته او مجموعه این عوامل وضع شهرهای بزرگ و پرجمعیت شرق اوکراین را به‌طور روزافزونی وخیم‌تر می‌کند.

در شهر لوهانسک، از شهرهای بزرگ و صنعتی شرق اوکراین در اثر درگیری بین جدایی‌طلبان و ارتش اوکراین آب و برق و تلفن قطع شده و مردم در مضیقه به‌سر می‌برند.

بر اساس آمار ارائه‌شده توسط مدیر بخش «عملیات انسان‌دوستانه سازمان ملل» تاکنون ۱۳۶۷ غیرنظامی و شبه‌نظامی در شرق اوکراین کشته شده‌اند.

با این حال مدیر بخش «عملیات انسان‌دوستانه سازمان ملل» در یک ارزیابی کلی بر آن است که دولت اوکراین اگر مایل باشد می‌تواند با کمک جامعه جهانی این وضع دشوار را مدیریت کند و مانع از بروز یک فاجعه انسانی شود.

در شرق اوکراین، در مجموع زندگی چهار میلیون نفر تحت تأثیر جنگ نیروهای دولتی با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار گرفته است.

نشست اضطراری شورای امنیت روز گذشته به درخواست روسیه و پس از محاصره دونتسک توسط ارتش اوکراین برگزار شد.

Share