Share

اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین تخریب ساختمان هشتصد ساله یک امام‌زاده را توسط اداره اوقاف غیر قانونی خواند و از پیگیری شکایت از این نهاد خبر داد.

Tarzak_qazvin_01

اداره اوقاف یک امام‌زاده ۸۰۰ ساله در روستای طرزک قزوین را تخریب کرده است

این ساختمان قدیمی در روستای «طرزک» در جنوب غربی استان قزوین، در ۴۰ کیلومتری غرب بویین زهرا و ۲۵ کیلومتری جنوب تاکستان قرار داشت.

در این روستا چند اثر تاریخی دیگر از قرن هفتم هجری وجود دارد.

چندی پیش ساختمان قدیمی این امام‌زاده توسط اداره اوقاف و به بهانه احداث یک بنای جدید تخریب شد.

خبرگزاری میراث فرهنگی به نقل از ضیاء آبادی، معاون میراث‌فرهنگی استان قزوین، گزارش داده است که آن اداره درحال تهیه پرونده ثبتی این بنای تاریخی بود که سازمان اوقاف بدون هماهنگی با متولیان اقدام به تخریب این بنای ۸۰۰ ساله کرد.

این امام‌زاده گرچه در یک مجموعه ثبتی شامل مسجد و آب انبار به ثبت رسیده بود، اما اداره میراث فرهنگی قزوین به دلیل قدمت و اهمیت تاریخی آن می‌خواست این ساختمان کوچک و قدیمی را به طور جداگانه در فهرست آثار ملی ایران ثبت کند.

Tarzak_Qazvin_03

امام‌زاده طرزک پیش از تخریب کامل

به گفته مسئولان میراث فرهنگی قزوین، در محل این امام‌زاده تابلوهای هشدار آمیز در مورد تاریخی بودن و ممنوعیت هرگونه دخل و تصرف در آن نصب شده بود.

خبرگزاری «هنر نیوز» هم به نقل از شاهدان محلی گزارش داده بود به هنگام تخریب از میان دیوارهای قطور این اما‌م‌زاده اسکلت دو انسان که به صورت عمودی در دیوار دفن شده بودند خارج شد.

بسیاری از مساجد و امام‌زاده‌های تاریخی و کهن در ایران قربانی طرح‌های توسعه و نوسازی می‌شوند که اکثرا توسط سازمان اوقاف به اجرا در می‌آید.

 

Share