Share

شماری از نمایندگان مجلس ایران که مخالف عملکرد رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هستند، امروز شنبه برای تصمیم‌گیری درباره سرانجام طرح استیضاح وی، نشستی برگزار می‌کنند. نشستی که روزنامه اعتماد آن را یک «جلسه نمایشی» نامیده است.

101 farajidana

روزنامه اعتماد نوشته تقریبا تکلیف همه‌چیز از قبل مشخص است؛ استیضاح رضا فرجی‌دانا به جریان خواهد افتاد

به گزارش روز شنبه ۱۸مرداد روزنامه اعتماد، «جلسه امروز وزیر علوم و نمایندگان استیضاح‌کننده شاید یکی از بی‌تاثیرترین جلسات یک سال اخیر بین دولتی‌ها و مجلسی‌ها باشد. تقریبا تکلیف همه‌چیز از قبل مشخص است؛ استیضاح رضا فرجی‌دانا به جریان خواهد افتاد. دیگر کسی شکی ندارد که فرجی‌دانا باید خودش را برای پاسخگویی در جلسه استیضاح آماده کند.»

این گزارش می‌افزاید: «گارد منتقدان وزارت علوم در مجلس و حتی خود وزیر حکایت از آن دارد که دو طرف از چند روز قبل وارد مقدمه‌چینی برای جلسه استیضاح شده‌اند.»

شروط مجلس برای عدم استیضاح

نمایندگان مخالف فرجی‌دانا، پیشتر از دو پیش‌شرط‌ برخی نمایندگان برای عدم استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم خبر داده بودند.

بر اساس این پیش‌شرط‌ها، وزیر باید دانشجویان «ستاره‌دار» را اخراج کند. همچنین او باید مقامات فعلی وزارت علوم را که در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸نقش داشته‌اند، تغییر دهد.

دانشجویان ستاره‌دار به دانشجویانی گفته می‌شود که به ویژه در دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با دخالت نهاد امنیتی از تحصیل معلق یا محروم شده بودند.

رضا فرجی‌دانا در واکنش به مخالفانش که می‌گویند «فتنه‌گران» را در این وزارت‌خانه به‌کار گرفته، گفت: «مرجع رسمی برای من نه وزارت علوم و نه وزارت بهداشت بلکه وزارت اطلاعات است که اگر در خصوص فردی اعلام کند وی در «فتنه ۸۸» دخالت داشته است، در جا او را تعیین تکلیف می‌کنم.»

مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران از اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۳۸۸به نام «فتنه» یاد می‌کنند.

گمانه‌زنی درباره اهداف سیاسی استیضاح

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس، طرح استیضاح فرجی‌دانا را دارای «اهداف سیاسی» می‌دانند و می‌گویند تعدادی از نمایندگان مجلس که در ماجرای «بورسیه‌های غیرقانونی» دولت پیشین دست داشته‌اند، برای «تحت فشار گذاشتن وزارت علوم با هدف توقف پیگیری این بورسیه‌ها» به‌دنبال استیضاح وزیر علوم هستند.

چندی پیش مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، با ارائه اطلاعاتی درباره بورسیه‌های خارج از روال ارائه‌شده در دولت‌های نهم و دهم، بخشی از تخلف‌های دانشگاهی مقطع یادشده را بی‌اشاره به دامنه تخلف‌های مشابه در دولت‌های پیشین علنی کرد.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی رئیس سازمان دانشجویان، از سال ۱۳۸۵تا سال ۱۳۹۲، در هشت ‌سال فعالیت وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم که با وزارت محمدمهدی زاهدی و کامران دانشجو همراه بود، ۷۳دانشجو با معدل کار‌شناسی زیر ۱۴، و ۷۰‌ دانشجو با معدل کارشناسی‌ ارشد زیر ۱۶به دانشگاه‌های خارج از کشور اعزام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۲۲۸‌دانشجو با معدل کار‌شناسی زیر ۱۴و ۳۰۵ دانشجو با معدل کار‌شناسی ‌ارشد زیر ۱۶، از خارج از کشور جذب دانشگاه‌های داخل کشور شده‌اند.

۲۳۵‌دانشجوی بورسیه خارج از کشور به داخل کشور نیز دارای معدل نامعلوم بوده‌اند. ۳۲۵‌نفر دیگر نیز فاقد شرایط سنی برای بورس بوده‌اند و به عبارت دیگر، سن آن‌ها بالای ۳۳سال بوده است.

افزون بر تمامی این آمار‌ها، رئیس سازمان دانشجویان ایران همچنین اعلام کرد ۳۰۰۲دانشجو بدون شرکت در آزمون ورودی بورسیه دوره دکترا شده‌اند.

Share