Share

چند رسانه از زیرمجموعه‌های رسانه‌ای سپاه پاسداران و رجانیوز که گفته می‌شود به حلقه مصباحیون نزدیک است، به بهانه انتقاد از محمد یعقوبی، تعرض گسترده‌ای را به مدیران فرهنگی کشور آغاز کرده‌اند. این تعرض با خبرگزاری «فارس»، «کیهان» و «نسیم» آغاز شد، دامنه آن به «رجانیوز» کشید و اکنون خبرگزاری «تسنیم» هم به این مجموعه پیوسته است.

آن‌ها محمد یعقوبی، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان تئاتر را به دفاع از «بی‌عفتی، روزه‌خواری، بی‌حجابی، هم‌جنسگرایی و خودارضایی» متهم کرده‌اند و با این تمهید صلاحیت مدیران فرهنگی کشور را به چالش کشیده‌اند.

علی جنتی، وزیر ارشاد و علی مرادخانی، معاون هنری او

علی جنتی، وزیر ارشاد و علی مرادخانی، معاون هنری او

این نخستین بار نیست که رسانه‌های سپاه پاسداران با لحنی کاملاً پرخاشجویانه محمد یعقوبی را به فساد اخلاقی متهم می‌کنند. این حملات از ۲۰ تیر ماه، پس از انتشار گفت‌و‌گوی امین بهروزی با محمد یعقوبی در سایت این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر آغاز شد. در آن زمان خبرگزاری «تسنیم» فرازهایی از سخنان یعقوبی را به چالش کشید. اکنون رجانیوز، یک‌بار دیگر در هم‌آوایی با خبرگزاری «نسیم» و «تسنیم» همان بحث‌های ۲۰ تیرماه را در میان آورده است.

«یک اقدام کثیف سیاسی»

علی نادری، سردبیر رجانیوز شنبه ۱۸مرداد در تهران بازداشت شده است.

گفته می‌شود که سردبیر رجانیوز به دلیل بدهی ۱۱۲ میلیون تومانی‌اش به مؤسسه «فرهنگی هنری شهرستان‌های ایران» بازداشت شده، اما رجانیوز می‌گوید سردبیرش قربانی «یک اقدام کثیف سیاسی» شده است.

از شنبه ۱۸مرداد، هم‌زمان با بازداشت سردبیر رجانیوز یک بار دیگر اتهامات به محمد یعقوبی رسانه‌ای شد و این‌بار مدیران فرهنگی کشور، به ویژه علی جنتی، وزیر ارشاد و علی مرادخانی، معاون هنری او مورد تهاجم رسانه‌های وابسته به سپاه و حلقه مصباحیون قرار گرفته‌اند.

این رسانه‌ها از هنرمندانی مانند محمد یعقوبی، محمد رحمانیان، بهروز غریب‌پور، علی‌رضا کوشک جلالی و کورش نریمانی به عنوان سوگلی معاونت هنری ارشاد نام می‌برند و از وزارت ارشاد انتقاد می‌کنند که چرا به آن‌ها اجازه می‌دهد آثارشان را در سالن‌های تئاتر روی صحنه ببرند.

شوق‌زدگی رییس‌جمهوری و لبیک‌گویی وزیر ارشاد

محمد یعقوبی را به خاطر نمایش‌های «زمستان ۶۶»، «یک دقیقه سکوت» و «نوشتن در تاریکی» به ضدیت با جنگ هشت‌ساله، مخالفت با قتل‌های زنجیره‌ای و طرفداری از نهضت سبز متهم می‌کنند و از او به عنوان هنرمندی یاد می‌کنند که تازه یک سال است از کانادا برگشته و با این‌حال نورچشمی علی مرادخانی، معاون فرهنگی ارشاد است و به همین دلیل از انواع امکانات بهره‌مند شده.

ویدیو: بخشی از نمایش «یک دقیقه سکوت» اثر محمد یعقوبی

رسانه‌های وابسته به سپاه و حلقه مصباحیون آنگاه حسن روحانی را به «شوق‌زدگی» در رویارویی با هنرمندان، علی جنتی را به «بندبازی» بین جناح‌های سیاسی و «لبیک‌گویی» به هر دو طرف متهم می‌کنند و می‌گویند حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی کشور فقط به فکر رفع توقیف از فیلم‌های توقیفی است. سپس خود را به این نتیجه می‌‌رسانند که شگفت‌انگیز نیست اگر هنرمندان دگراندیش صحنه‌های تئاتر کشور را در اختیار گرفته باشند.

زمینه‌ساز این تعرض‌ها، کمبود سالن‌های تئاتر و نبودن فضا و امکانات کافی برای کارگردانان تئاتر است. محمد یعقوبی پاسخ می‌دهد که فقط چهار تئاتر روی صحنه برده و امیدوار است سالن‌های تئاتر کشور گسترش پیدا کنند. او همچنین می‌گوید برای اجراهایش از بودجه دولتی برخوردار نشده و دولت فقط سالن در اختیار او گذاشته است.

او  می‌گوید اینکه در چند ماه گذشته، چند نمایش را در سالن‌های مختلف روی صحنه برده کاملاً تصادفی‌ست.

اجراهای چند نمایش از محمد یعقوبی

Share