Share

عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی ایران، اعلام کرد که بدهی دولت به مجموعه بانکی کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) مدیرعامل بانک ملی گفت: «از این میزان [بدهی] حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان و با احتساب شرکت‌های دولتی حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان دولت به بانک ملی بدهکار است.»

به‌گفته عبدالناصر همتی، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به مجموعه بانک‌های کشور قول داده که بخشی از بدهی‌های دولت با بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی تسویه شود.

وی با بیان اینکه بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی به‌صورت ارزی و ریالی است، افزود: «در بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود نیز پیش‌بینی شده تا مابقی بدهی‌های دولت به بانک‌های کشور بازپرداخت شود.»

خبرگزاری فارس روز جمعه ۲۴ مردادماه گزارش داد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در خردادماه امسال با ۲۳/۸ درصد افزایش نسبت به خرداد سال گذشته و ۱۰/۲ درصد رشد نسبت به اسفند سال ۹۲ به ۶۵ هزار و ۵۹۸ میلیارد تومان رسیده است.

فارس نوشته است بدهی بخش دولتی در خردادماه امسال نسبت به اسفندماه با ۱۲/۵ درصد رشد به ۸۵ هزار و ۳۵۱ میلیارد تومان رسیده که از این میزان ۸۱ هزار و ۸۳۷ میلیارد تومان بدهی دولت و ۳ هزار و ۵۱۳ میلیارد تومان بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی است.

برپایه این گزارش، بدهی بخش دولتی به بانک‌ها در یک سال منتهی به خردادماه امسال ۳۲/۸ درصد افزایش داشته است.

در بخش بدهی‌ها، بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در سه ماهه اول سال جاری با ۱۰/۲ درصد افزایش ۶۵ هزار و ۵۹۸ میلیارد تومان بالغ شده است. همچنین بدهی بانک و مؤسسات در ۱۲ ماه منتهی به خرداد امسال ۲۳/۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

Share