Share

هواپیماهای آمریکایی صبح روز شنبه ۱۶ اوت، مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در نزدیکی سد موصل در عراق را بمباران کردند.

US-Air-Force

این حمله هوایی به قصد پس گرفتن سد موصل انجام شده است

خبرگزاری کردی «روداو» به نقل از پیشمرگه‌های کرد که در منطقه شاهد این عملیات هوایی بودند گزارش داد که این سنگین‌ترین حمله به مواضع داعش از زمان آغاز عملیات هوایی آمریکا بوده است.

به جز مواضع داعش در اطراف سد موصل، در نقاط دیگری مانند گذرگاه رابیا، محمودیه، تلسکوف، زومار و تیلکف نیز مکان‌های استقرار و نفرات این گروه مورد حمله هواپیماهای آمریکایی قرار گرفته است.

شبکه سی ان ان نیز تایید کرده است که آمریکا و نیروهای عراقی برنامه مشترکی برای حمله به داعش در اطراف سد موصل و باز پس گیری این منطقه مهم و استراتژیک داشتند.

سد موصل روی رودخانه دجله، بزرگ‌ترین سد عراق است و در غرب استان نینوا واقع شده. گروه دولت اسلامی در اوایل ماه اوت توانست کنترل این سد را به دست گیرد.

Mosul Dam

سد موصل بزرگ‌ترین سد عراق است

کنترل بزرگ‌ترین سد عراق توسط دولت اسلامی به نگرانی‌های زیادی در رابطه با قطع جریان برق یا آب سد توسط این گروه دامن زده است. این احتمال نیز مطرح شده است که ممکن است داعش برنامه‌ای برای منفجر کردن سد و غرق کردن مناطق پایین دست آن داشته باشد. بازپس‌گرفتن سد موصل یکی از مهم‌ترین اهداف استراتژیک دولت عراق و آمریکا در نبرد با داعش است.

به گزارش خبرگزاری «روداو» در عملیات هوایی صبح شنبه، یک محل سوختگیری به همراه ده‌ها دستگاه خودرو نظامی داعش نیز مورد حمله قرار گرفت و نابود شد. بمباران مواضع داعش در یک شعاع ۳۲ کیلومتری صورت گرفته است.

پیشمرگه‌های کرد نیز قرار است پس از پایان بمباران هوایی، پیش‌روی خود را برای بازپس گرفتن برخی مناطق، از جمله شهر ایزدی سنجار (شنگال)، آغاز کنند.

 


Share