Share

در پی افشای استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی و شکایت وکلای دادگستری به دادسرای کارکنان دولت در این زمینه، رؤسای سازمان‌های غذا و دارو و استاندارد به دادسرا احضار شدند.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) فرشید رفیعی نایینی یکی از وکلای دادگستری شاکی در این پرونده ضمن اعلام این خبر گفت: «طبق احضاریه ارسال شده‏، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس سابق سازمان استاندارد ظرف مدت سه روز پس از ابلاغ احضاریه باید برای پاسخگویی در شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت حاضر شوند.»

مصطفی ترک همدانی، پیمان حاج محمود عطار و فرشید رفیعی ناینی از وکلای دادگستری، ۲۵ مردادماه  جاری با حضور در دادسرای کارکنان دولت از رئیس سازمان غذا و دارو و روسای سابق سازمان استاندارد به دلیل استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی شکایت کردند.

روز ۱۳ مردادماه حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران از وجود «روغن پالم» در شیرهای تولیدی در این کشور خبر داد.

وزیر بهداشت تأکید کرد که «بسیاری از شیرهای پرچرب به‌خاطر چربی روغن، چرب هستند، سازمان غذا و دارو این موضوع را پیگیری می‌کند، اما مردم نیز باید دقت کنند که بابت چه چیزی هزینه بالاتری پرداخت می‌کنند».

همچنین یک منبع که نامش فاش نشد به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که شرکت‌های لبنیاتی ایران در ماست‌های پرچرب نیز از «روغن پالم» استفاده می‌کنند.

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری روز یکشنبه گفت: «جلوی تولید محصول شرکت‌های لبنی متخلفی که از روغن پالم استفاده کرده‌اند را می‌گیریم و این شرکت‌ها جریمه خواهند شد.»

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، مصطفی پورمحمدی ضمن اعلام جریمه شدن شرکت‌های لبنی متخلف گفت: «تخلفات روغن پالم، مورد به مورد از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی و اعلام می‌شود.»

روغن پالم (نخل)، دارای اسید چرب اشباع و سنگین است و به ویژه برای افراد دارای کلسترول و سنین بالا مناسب نیست.

Share