Share

بعد از بازپس گیری سد موصل، نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد عملیاتی را برای راندن شبه‌نظامیان «داعش» از تکریت آغاز کرده‌اند. این عملیات به دلیل مقاومت «دولت اسلامی» کندتر از تصور قبلی پیش می‌رود.

Tikrit

منابع امنیتی عراق می‌گویند که در این عملیات هلی‌کوپترهای رزمی نیز مشارکت دارند اما پیشروی علیه مواضع داعش آن‌گونه سریع نیست که امید می‌رفت.

ظهر سه‌شنبه ۱۹ اوت، یک سخنگوی ارتش عراق اعلام کرد که به دلیل مقاومت نیروهای «دولت اسلامی» و بمب‌گذاری در مسیر، عملیات مورد نظر به سختی پیش می‌رود.

تکریت در ۱۷۰ کیلومتری بغداد قرار دارد و از ماه ژوئن در کنترل شبه‌نظامیان «داعش» قرار دارد. این شهر که زادگاه صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق است، موقعیتی استراتژیک و نقشی سمبلیک در بحران کنونی عراق دارد. بسیاری از هواداران سنی صدام حسین در این شهر، در مخالفت و مرزبندی با دولت مرکزی عراق، با پیکارجویان داعش دست اتحاد دادند.

تلاش ارتش عراق برای بازپس گیری این شهر در ماه ژوئیه با شکست روبرو شد.

تقلا برای خارج کردن تکریت از چنگ داعش، یک روز بعد از آزاد کردن سد موصل از محاصره داعش شروع شده است. در حالی‌که رئیس جمهور آمریکا نیز تصرف این سد از سوی پیشمرگه‌ها و نیروهای عراقی را تایید کرده، شبه‌نظامیان داعش، هم‌چنان مدعی کنترل خود بر این سد هستند.

ایالات متحده در این میان اعلام کرده که با ایجاد یک پل هوایی، کمک‌های هرچه بیشتری به مردم شمال عراق خواهد رساند.

به گفته کمیساریای کمک به آوارگان سازمان ملل (UNHCR) قرار است از چهارشنبه ۲۰ اوت، اقلام امدادی دیگری از جمله مواد خوراکی به اربیل و مناطق اطراف آن ارسال شوند تا نیازهای ۵۰۰ هزار نفر از سکنه را تامین کنند.

Share