Share

حسن رضیانی از بازیگران باسابقه تئا‌تر و سینمای ایران در ۸۳ سالگی درگذشت. او در فیلم‌های «صمد» به کارگردانی پرویز صیاد، نقش عین‌الله باقرزاده را ایفا می‌کرد و بسیار محبوب بود.

حسن رضیانی، بازیگر نقش «عین‌الله باقرزاده»

حسن رضیانی، بازیگر نقش «عین‌الله باقرزاده»

«صمد و قالیچه حضرت سلیمان» (۱۳۵۰)، «صمد و سامی، لیلا و لی‌لی» (۱۳۵۱)، «صمد به مدرسه می‌رود» (۱۳۵۲)، «صمد آرتیست می‌شود» (۱۳۵۳)، «صمد خوشبخت می‌شود» (۱۳۵۴) از فیلم‌های بسیار محبوب و پربیینده مجموعه «صمد»‌اند که حسن رضیانی در آن‌ها در نقش عین‌الله باقرزاده ظاهر شده است.

«عین‌الله باقرزاده» فرزند کدخدا بود و به همین اعتبار گمان می‌کرد برتر از باقی روستائیان است و با این‌حال همواره در رقابت عشقی با صمد که یک روستایی ساده‌دل اما زیرک بود شکست می‌خورد.

حسن رضیانی درباره تجربه‌اش از بازی در فیلم‌های مجموعه «صمد» گفته است: «برای بازیگری در فیلم‌های صمد، در واقع ما بازی نمی‌کردیم؛ در ‌‌‌نهایت صمیمیت در خدمت دوستان بودیم.»

حسن رضیانی در سال ۱۳۱۰ در شهر مشهد متولد شد. او پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان به تهران آمد و در هنرستان عالی در رشته تئا‌تر و فن بیان فارغ‌التحصیل شد.

حسن رضیانی در سال ۱۳۳۸ با بازی در فیلم «فرشته وحشی» وارد دنیای سینما شد و از آن پس در بسیاری از فیلمفارسی‌ها بازی کرد: «افسانه شمال» (۱۳۳۸)، «خانم عوضی گرفتین» (۱۳۴۰)، «دو دل و یک دلبر» (۱۳۴۸)، «حسن کچل» (۱۳۴۹) «خر دجال» (۱۳۵۱)، «دختر نگو، بلا بگو» (۱۳۵۴)

او از سال‌های دهه ۱۳۶۰ به بعد بازیگری را با بازی در فیلم «مدرک جرم» (۱۳۶۴) از سر گرفت، اما هرگز موفقیتش در بازی در نقش «عین‌الله باقرزاده» تکرار نشد.

حسن رضیانی درباره تجربه‌اش از سینمای بعد از انقلاب گفته است: «وقتی آدم وارد کادر سینمای امروز می‌شود، بغض می‌کند، همه با یک نظر دیگر به آدم نگاه می‌کنند. برای من آن گذشته‌ها بسیار شیرین است. هم خوب بود و هم زود سپری شد.»

حسن رضیانی در برنامه تلویزیونی «پنجره‌ها»

Share