Share

علی‌اکبر حق‌دوست، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: «با توجه به تحقیقات انجام شده در استان کرمان، مصرف الکل در پسران دانشجو ۱۳درصد و در دختران دانشجو ۱۸درصد و در دختران غیردانشجو دو درصد است.»

به‌گفته سازمان بهداشت جهانی ایران در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۶۶ مصرف سرانه الکل را دارد.

به‌گفته سازمان بهداشت جهانی ایران در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۶۶ مصرف سرانه الکل را دارد

به گزارش روز چهارشنبه ۱۲شهریور روزنامه شهروند، حق‌دوست همچنین مصرف موادمخدر در دانشجویان پسر را ۱۰درصد و در دختران دانشجو ۱/۵درصد و در پسران غیردانشجو ۷/۸درصد در استان کرمان اعلام کرد.

خردادماه سال جاری نیز مسعود غفوریان، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان کرمان، گفته بود از ابتدای سال ۱۳۹۳تاکنون ۵۰گواهینامه به علت رانندگی در «حالت غیرعادی» توقیف شده است.

به‌گفته وی «پلیس راهور از ابتدای سال تاکنون به تست از بیش از۵۰۰راننده‌ متخلف و مشکوک به استفاده از مسکرات و مواد مخدر و روانگران در هنگام رانندگی اقدام کرده که نتیجه بالغ بر ۵۰مورد آن‌ها مثبت شده که مرجع صالح قضایی معرفی شدند.»

در همین حال فرید براتی سده، مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ایران تیرماه امسال اعلام کرد که «مصرف مشروبات الکلی در ایران افزایش یافته است.»

به‌گفته براتی «گزارشات و تحقیقات انجام شده و پایان‌نامه‌های دانشجویان نشان می‌دهد که مصرف الکل در کشور زیاد شده است و از سوی دیگر بیشترین ماده مصرف روان‌گردان‌ها نیز الکل است.»

«سازمان بهداشت جهانی» نیز در اردیبهشت سال جاری گزارش کاملی درباره مصرف الکل در دنیا منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد ایران در بین ۱۹۰کشور رتبه ۱۶۶مصرف سرانه الکل را دارد. بر اساس این گزارش بلاروس، مولداوی و روسیه بیشترین سرانه مصرف الکل در جهان را دارند.

بر همین اساس، ایران همچنین کشور نوزدهم دنیا از نظر میزان مصرف بالای الکل به‌ازای هر مصرف‌کننده است.

گزارش منتشرشده توسط سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که هر مصرف‌کننده در ایران، سالانه ۲۵لیتر الکل مصرف می‌کند که این رقم دو برابر یک شهروند آمریکایی و حتی بیشتر از شهروندی روسی است.

با وجود ممنوعیت مصرف و خرید و فروش الکل در ایران، برخی گزارش‌ها از حضور بیش از ۲۰۰هزار فعال در بازار مشروبات الکلی در ایران خبر می‌دهند. گزارش‌های دیگری هم منتشر شده که می‌گوید در ایران بیش از ۸۰میلیون لیتر در سال الکل مصرف می‌شود.

Share