Share

نه تن از دراویش گنابادی در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز دست به اعتصاب غذا زدند.

زندان

فعالان حقوق دراویش می‌گویند برخورد با این اقلیت در دوران احمدی‌نژاد در چهارچوب طرح «طرح برخورد با عرفان‌های کاذب» آغاز شد

به گزارش «مجذوبان نور»، وب‌سایت نزدیک به دراویش گنابادی، شنبه ۱۵ شهریور، امیر اسلامی، مصطفی عبدی، کسری نوری و امید بهروزی نیز به جمع پنج اعتصاب کننده دیگر پیوسته‌اند.

این برای چندمین بار است که تعدادی از این دراویش دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

این گزارش می‌افزاید که اعتصاب این زندانیان به سبب «رفتارهای غیرقانونی مسوولان زندان با زندانیان سیاسی و عقیدتی و اعمال فشارهای خودسرانه و محدودیت‌های خارج از ضوابط قانونی بر ایشان صورت گرفته است.»

فشار‌های امنیتی بر دراویش گنابادی

دستگاه امنیتی و نهادهای قضایی در سال‌های گذشته تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آن‌ها را بازداشت، محاکمه و زندانی کرده است.

فعالان حقوق دراویش گنابادی می‌گویند برخورد با اعضای این اقلیت مذهبی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در چهارچوب طرحی به نام «طرح برخورد با عرفان‌های کاذب» آغاز شد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در کارزار انتخاباتی خود با تأکید بر مسأله اقلیت‌های قومی و مذهبی وعده داد که وضعیت آن‌ها در دولت وی بهبود پیدا خواهد کرد.

اسفند‌ماه سال گذشته نیز در پی اعتصاب غذای ۱۰ تن از دراویش زندانی در زندان‌های اوین٬ رجایی‌شهر، نظام شیراز و بندرعباس، بیش از دو هزار نفر از دراویش گنابادی سراسر کشور، با اعلام همبستگی با این زندانیان، در خارج از زندان دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند. به دنبال این اعتراضات، برخی از خانواده‌ها و دروایش گنابادی در مقابل دادستانی تهران تجمع کردند که این تجمعات نیز با دخالت مأموران امنیتی منجر به بازداشت تعدادی از این افراد شد.

Share