Share

به دنبال درگیری‌های شورشیان شیعه «حوثی» با نیروهای دولتی یمن، ده‌ها نفر در استان جاف، شمال صنعا پایتخت این کشور کشته‌ شدند.

houthi-protest-sanaa 2

برخی از سربازان یمنی به مخالفان دولت پیوستند

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، همزمان هواداران این گروه شیعی در پایتخت به اعتراض‌های خود ادامه دادند. درگیری‌های چند روز گذشته عموماً در استان «جاف» روی داده.

این گزارش می‌افزاید که تلفات هر دو طرف درگیر بسیار بالا بوده است. دست‌کم ۳۰ تن از شورشیان شیعه حوثی‌ و ۲۰ تن از نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان هوادار دولت طی روز‌های اخیر کشته شده‌اند.

منابع خبری می‌گویند که درگیری‌ها در چند ساعت گذشته بسیار شدید شده است.

هر دو طرف در حال تلاش برای تحکیم مواضع خود در پایتخت هستند. هدف اصلی بدست آوردن کنترل جاده استراتژیکی است که پایتخت را به دو استان هم‌جوار، جاف و مأرب وصل می کند. این در حالی است که پیشتر آتش‌بسی بر قرار شده بود که به سرعت شکست خورد و جنگ ادامه پیدا کرد.

pro-government-protest-yemen-sanaa

روز جمعه هواداران دولت در شهر صنعا تجمع کردند

هم‌اکنون فضای صنعا بسیار ملتهب گزارش شده است. تحلیل‌گران می‌گویند شورشیان در تلاش هستند تا خود را به عنوان نیروی سیاسی غالب در شمال یمن تثبیت کنند. جایی که این گروه «شیعه زیدی» در اکثریت قرار دارند.

جمعه پنجم سپتامبر صدها هزار هوادار دولت در صنعا به خیابان‌‌ها آمده‌اند. در مقابل گروه بزرگی از مخالفان نیز با آمدن به خیابان وعده دادند که تا استعفای دولت تظاهرات خود را ادامه خواهند داد.

مخالفان از هواداران خواسته‌اند تا اعتراضات خود را تشدید کنند. همزمان یک عضو بلند مرتبه دفتر سیاسی «حوثی‌» از مردم خواسته است که دست به نافرمانی مدنی بزنند.

پروسه طولانی انتقال قدرت در یمن که پس از استعفای علی عبدالله صالح در فوریه ۲۰۱۲ آغاز شده بود، اکنون به سبب بالاگرفتن اعتراضات در این کشور به بن‌بست انجامیده است.

Share