Share
تارا هوشمند

تارا هوشمند

یک دختر بهائی دیگر در ایران به‌رغم قبولی در کنکور سراسری از ادامه تحصیل محروم شد.

به‌گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نام این شهروند تارا هوشمند و ساکن شیراز است. او با مراجعه به سایت سازمان سنجش مطلع می‌شود که از انتخاب رشته و ادامه تحصیل بازمانده است.

در پیامی که در صفحه شخصی تارا هوشمند در سازمان سنجش وجود دارد، او باید «به آدرس تهران، خیابان کریم‌خان زند، پلاک۲۰۴، سازمان سنجش کشور، طبقهٔ دوم مراجعه نمایید.»

یک منبع آگاه که نامش منتشرنشده به هرانا گفت: «تارا هوشمند که اهل شیراز است وکیل گرفته و طی هفته آینده به سازمان سنجش مراجعه خواهد کرد.»

پیش از این نام شادان شیرازی و روحیه‌ صفاجو، دو دختر بهائی دیگر که در کنکور امسال قبول شده بودند اما مسئولان حکومتی مانع از ادامه تحصیل آن‌ها شده بودند در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود.

دو روز پیش، ۳۶۰ تن از بهائیان محروم از تحصیل در نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گفتند به‌رغم وعده‌های دولت یازدهم، روند محرومیت بهائیان از تحصیل به همان شکل گذشته همچنان ادامه دارد.

جمهوری اسلامی ایران نه تنها بهائیان را از حق تحصیل در دانشگاه‌ها محروم کرده است بلکه نمی‌گذارد آن‌ها خود به تحصیل مستقل و ایجاد نهادهای آموزشی روی آورند.

بسیاری از شهروندان بهائی که با مؤسسه آموزش عالی بهائیان (BIHE) در ارتباط بوده‌اند دستگیر شده و این مؤسسه نیز غیرقانونی اعلام شده است. مؤسسه آموزش عالی بهائیان در سال ۱۳۶۴توسط استادان دانشگاه بهائی که از تدریس در دانشگاه‌ها محروم شده بودند تأسیس شد و جوانان بهایی که از تحصیل در دانشگاه‌های ایران محروم بودند در آن آموزش می‌دیدند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بهائیان به‌عنوان اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته نشده‌‌اند و پس از انقلاب ایران همواره مورد تبعیض‌های سیاسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون بوده‌اند. گفته می‌شود از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون دست‌کم ۲۰۰بهائی اعدام شده‌اند.

Share