Share

سی نفر از نیروهای کرد عراقی برای دوره آموزشی استفاده از موشک ضد تانک «میلان»، به جنوب ایالت بایرن می‌روند. گروه دیگری از پیشمرگه‌ها نیز قرار است کار با آشپزخانه صحرایی را فرا بگیرند.

Iraq

دولت آلمان قصد دارد علاوه بر ارسال سلاح به اقلیم کردستان، امکان آموزش نظامی پیشمرگه‌های کرد را نیز فراهم سازد. در زمان اعلام حمایت تسلیحاتی آلمان از مقابله کردها با «داعش»، گفته شده بود که برخی سلاح‌ها نیاز به آموزش دارند و ارتش آلمان در آموزش نیروهای کرد نیز مشارکت خواهد کرد.

پیشمرگه‌های کرد ۳۰ سامانه ضد موشکی میلان با ۵۰۰ راکت و ۲۵ آشپزخانه صحرایی دریافت خواهندکرد. آشپزخانه‌ها سیار هستند و با وسایل نقلیه ویژه دیگر حمل می‌شوند.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان روز جمعه ۱۲ سپتامبر گفت ۳۰ نفر از این پیشمرگه‌ها در شهر هاملبورگ در ایالات جنوبی بایرن، طرز استفاده از موشک ضد تانک «میلان» را خواهند آموخت. هم‌زمان گفته شد که باقی آنها در شهرستان «گارلشتد»، واقع در ایالت شمالی برمن، چگونگی استفاده از آشپزخانه صحرایی را فرا می‌گیرند.

مقامات ارتش آلمان گفته‌اند که آموزش کار با موشک‌ ضد تانک میلان و آشپزخانه صحرایی در مقایسه با دیگر سلاح‌ها و تجهیزات ارسالی به شمال عراق به زمان بیشتری نیاز دارد و به همین دلیل، محل آموزش در خاک آلمان خواهد بود.

آلمان تسلیحاتی به ارزش ۷۰ میلیون یورو برای حمایت از پیشمرگه‌های کرد در مقابله با داعش ارسال می‌کند. در فهرست کمک‌های تسلیحاتی آلمان به کردستان عراق، هزاران ژ-۳ و ژ-۳۶ و چندین نفربر زرهی نیز وجود دارند. سلاح‌ها عمدتا قدیمی‌ و نیمه سبک هستند وسنگین‌ترین سلاح، موشک ضد تانک «میلان» است که می‌تواند تانک‌های داعش را از فاصله دو کیلومتری هدف بگیرد.

دولت آلمان پیش‌تر و در روز جمعه ۵ سپتامبر، ۹۵۰۰ قلم تجهیزات نظامی آلمانی به اربیل فرستاده است. این تجهیزات که وزارت دفاع آلمان بر «غیرمرگبار» بودن آنها اصرار دارد، شامل جلیقه‌های ضد گلوله، کلاه‌خود، دوربین‌های دید در شب، دستگاه‌های ختثی‌کننده بمب و دستگاه‌های مین‌یاب می‌شوند.

پیش از ارسال این تجهیزات، شش کادر ارتش آلمان به اربیل اعزام شده‌ بودند تا جابه‌جایی و توزیع آنها را هماهنگ سازند.

دولت آلمان پس از پیوستن به «ائتلاف بین‌المللی علیه داعش»، تاکید کرده که در حملات هوایی مواضع داعش در شمال عراق مشارکت نخواهد کرد.

Share