Share

اصلاح‌طلبان با محوریت اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمدرضا عارف در نظر دارند تا با ائتلافی واحد در انتخابات دهمین دوره مجلس شرکت کنند.

محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدرضا عارف

محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدرضا عارف

حسن رسولی، عضو هیأت مدیره «بنیاد امید ایرانیان» روز یکشنبه ۲۳شهریورماه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، ضمن اعلام این خبر افزود که این سه چهره سیاسی با توجه به «تجربه موفق» انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۳۹۲می‌خواهند تا «به صورت حزبی، جبهه‌ای و دور از هرگونه تفرقه» در انتخابات مجلس سال آینده شرکت کنند.

او با اشاره به اینکه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ «نیمی از اعضای وقت شواری نگهبان و هیأت مرکزی نظارت به نفع یک داوطلب در مجامع عمومی موضع‌گیری می‌کردند»، ابراز امیدواری کرد که شورای نگهبان، صداوسیما و مسئولان اجرایی نظارت «عادلانه‌ای» بر انتخابات سال آینده اعمال کنند.

در همین رابطه، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران نیز یکشنبه ۲۳شهریور، در گفت‌و‌گو با ایلنا گفته «اصلاح‌طلبان و کارگزاران به شکل متحد و با محوریت محمد خاتمی وارد عرصه انتخابات خواهند شد.»

مرعشی همچنین حسن روحانی را به‌عنوان رئیس‌جمهوری وفادار به وعده‌های اصلاح‌طلبانه خویش توصیف کرد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا ناطق نوری نیز در ائتلاف انتخاباتی محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی حضور خواهد داشت، افزود: «ناطق نوری هنوز برای آغاز یک جریان در اصول‌گرایی قانع نشده است.»

حسن رسولی نیز احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصولگرایان به‌اصطلاح «میانه‌رو» را نه تأیید و نه تکذیب کرده بود.

سخنگوی حزب کارگزاران انقلاب اسلامی، در ادامه اشتباه اصولگرایان در انتخابات را «اتکا به شورای نگهبان برای حذف رقیب» دانست. به نظر می‌رسد این اظهارنظر با توجه به ادعاهای همیشگی درباره دخالت جهت‌دار شورای نگهبان به نفع اصولگرایان ایراد شده است.

محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان نیز شنبه ۲۲شهریور، در جمع اصلاح‌طلبان استان گلستان به سخنرانی پرداخت و در آن، انتخابات سال آینده مجلس را «یکی از مهم‌ترین انتخابات بعد از پیروزی انقلاب» دانست.

عارف که در این سخنرانی از دولت روحانی دفاع کرد و انتقادهای اخیر از دولت وی را غالباً «غیرمنصفانه» خواند، احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با برخی از اصولگرایان را منتفی ندانست اما افزود: «هرگونه ائتلاف و تعامل با جریان رقیب با حفظ هویت اصلاح‌طلبی خواهد بود». به نظر می‌رسد این اظهارنظر نیز درباره احتمال ائتلاف با ناطق نوری، اصلی‌ترین رقیب اصولگرای محمد خاتمی در انتخابات سال ۱۳۷۶ایراد شده باشد.

رسول منتجب‌نیا، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز در گفت‌و‌گوی روز شنبه خود با روزنامه «اعتماد»، بر ائتلاف میان اصلاح‌طلبان و اعتدا‌لگرایان (نامی که بیشتر به جریان‌های سیاسی مرتبط با هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی اطلاق می‌شود) تأکید کرده و گفته بود که «در انتخابات مجلس پیروز هستیم».

روز یکشنبه ۲۳شهریورماه، غلامعلی حداد عادل نیز در کنار فعالیت‌های تبلیغی گسترده اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان برای انتخابات سال آینده مجلس، در جمع خبرنگاران در تبریز گفت که «برای صحبت از انتخابات مجلس هنوز زود است». با این حال، وی با امیدواری از «عبرت‌گرفتن» اصولگرایان از گذشته، به تلاش‌هایی برای شکل‌گیری وحدت در میان اصولگرایان اشاره کرد.

انتخابات دهمین دوره مجلس ایران در دو دور در اسفند ۱۳۹۴ و اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

Share