Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این آمریکایی‌ها بودند که از حکومت ایران خواستند تا در مبارزه با داعش با آن‌ها همکاری کند اما به‌رغم موافقت برخی مسئولان ایرانی، وی این همکاری را رد کرده است.

علی خامنه‌ای: ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در ائتلاف ضد داعش اعلام کرده بود.

علی خامنه‌ای: ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در ائتلاف ضد داعش اعلام کرده بود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، وی که صبح روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه پس از پایان دوران بستری بودنش در بیمارستان سخن می‌گفت، شنیدن سخنان مقامات آمریکایی درباره مبارزه با داعش را «تفریح» خود در این مدت دانست.

وی با اشاره به این‌که مقامات آمریکایی گفته‌اند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، گفت در همان روزهای حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق از سفیر ایران در عراق درخواست کرده که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در مورد داعش داشته باشند.

به‌گفته وی سفیر ایران این موضوع را به مقامات ایرانی در داخل کشور منتقل می‌کند که «برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند» اما وی مخالفت کرده و گفته است در این قضیه ایران با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کند چراکه «آن‌ها نیت و دست آلوده‌ای دارند».

صبح دوشنبه ۱۵سپتامبر، نشست پاریس با موضوع همیاری جامعه جهانی در رویارویی با داعش در عراق و سوریه آغاز به کار کرد. وزیران خارجه ۳۰کشور در این کنفرانس حضور دارند. ایران اما در میان مدعوین نیست.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌تر گفته بود که ایران جایی در ائتلاف ضد داعش ندارد و حمایت این کشور از بشار اسد برای حفظ قدرت و نقشی که سپاه قدس در سوریه ایفا کرده، حضورش در کنفرانس پاریس را «نامناسب» می‌سازد.

آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان جان کری گفت: «همین وزیر امور خارجه آمریکا، شخصاً به آقای دکتر ظریف (وزیر خارجه ایران) درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفت معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم در مذاکرات هسته‌ای با عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، بار دیگر این درخواست را تکرار کرده اما عراقچی نیز این درخواست را رد کرده است.

علی خامنه‌ای گفت: «اکنون آنها به دروغ می‌گویند که ما ایران را در ائتلاف شرکت نخواهیم داد در حالی که ایران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنین ائتلافی اعلام کرده بود.»

وی با تأکید بر این‌که «آمریکایی‌ها قصد اقدام جدی بر ضد داعش ندارند»، افزود این اقدام نیروها و ارتش عراق بود که «کمر داعش را شکست» و نه اقدام آمریکا.

وی ائتلاف ضد داعش را هم‌طراز ائتلاف‌های دیگری دانست که علیه حکومت سوریه شکل گرفت اما به‌گفته وی راه به جایی نبردند.

رهبر جمهوری اسلامی گفت: «هدف آمریکا [در عراق و سوریه]… همان کاری است که در پاکستان انجام می‌دهند و با وجود دولت مستقر و ارتش قوی، بدون اجازه وارد خاک این کشور می‌شوند و نقاط مختلف را بمباران می‌کنند.»

وزیر خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه ۱۴ سپتامبر در پایان سفر به قاهره، از همراهی چند کشور عربی در عملیات هوایی علیه داعش خبر داد اما نامی از آنها نبرد. جان کری از پیشنهاد شماری از کشورها برای اعزام نیروی نظامی در مقابله با داعش نیز ابراز خشنودی کرد.

جان کری در رایزنی‌های خود در جده، موافقت ۱۰ کشور عربی را برای مشارکت در «ائتلاف ضد داعش» جلب کرده اما این موافقت به معنای حضور این کشورها در عملیات نظامی علیه داعش نیست.

Share