Share

در پی یورش شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» به روستاهای کردنشین عین‌العرب (کوبانی)، سیلی از پناهنده به ترکیه سرازیر شده است. این رقم بین ۴۵ تا ۶۰ هزار نفر عنوان می‌شود.

SYRIA Kurds

دولت ترکیه به آوارگان کرد سوری اجازه عبور از گذرگاه‌های مرزی خود را داد. نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید دست‌کم ۴۵ هزار پناهجو پس از حمله داعش به عین‌العرب وارد خاک ترکیه شده‌اند.

سوریه و ترکیه ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک و هشت گذرگاه مرزی دارند. مقامات ترکیه نخست مانع ورود کردهای آواره به خاک این کشور شدند اما روز جمعه ۱۹ سپتامبر اجازه عبور آنها را دادند. کردهای سوری از پنجشنبه ۱۸ سپتامبر پشت سیم‌های خاردار گذرگاه‌های مرزی اجتماع کرده بودند.

در سه روز گذشته، میان داعش و کردهای مسلح در بیش از ۶۰ روستای عین‌العرب درگیری‌ شدیدی به وقوع پیوسته است. به دلیل انسدادهای خبری، جزییات درگیری و شمار تلفات انسانی هنوز روشن نیست.

کنشگران سوری می‌گویند که شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» در یورش برای تصرف «کوبانی» از خودروهای زرهی و وتوپخانه استفاده کرده‌اند. گفته می‌شود که داعش به ۱۵ کیلومتری کوبانی رسیده است.

کوبانی، نام یکی از سه کانتون خودمختار کردستان سوریه است که کردهای سوریه در پی عقب‌نشینی نیروهای بشار اسد از کردستان سوریه بنیاد نهاده‌اند. این کانتون‌ها به مثابه واحدهای اداری سیستم خودمدیریتی در کردستان سوریه عمل می‌کنند.

کوبانی از هفته‌ها قبل در محاصره داعش قرار دارد. نیروهای نظامی کُرد، که در «واحدهای حفاظت مردمی» وابسته به «حزب اتحاد دموکراتیک» سازمان یافته‌اند، تاکنون در برابر حملات داعش با سلاح سبک مقاومت کرده‌اند. فعالان مدنی پیش‌تر هشدار داده بودند که اگر  داعش بتواند این منطقه را تصرف کند، احتمال وقوع یک کشتار بزرگ انسانی بسیار زیاد است.

Share