Share

اولین سری سلاح‌‌های آلمانی با یک روز تاخیر به اربیل فرستاده شدند. در میان اقلام ارسالی، ۵۰ موشک انداز و صدها مسلسل ژ-۳ وجود دارند.

Iraq Kurds

موشک ضد تانک «میلان» پیشرفته‌ترین سلاح آلمانی است که به پیشمرگه‌های کرد داده می‌شود

بامداد پنجشنبه ۲۵ سپتامبر، نخستین محموله تسلیحات آلمانی به مقصد اربیل ارسال شد. مقامات وزارت دفاع و ارتش آلمان اعلام کرده‌اند که ارسال تسلیحات تا اوایل اکتبر ادامه خواهد یافت. در میان اولین محموله، ۵۰ موشک‌انداز با چاشنی، ۵۲۰ اسلحه ژ-۳ و ۲۰ تیربار وجود دارند.

ارسال این سلاح‌ها به اربیل به دلیل نقص فنی هواپیمای باری متعلق به هلند، با یک روز تاخیر انجام گرفت.

دولت آلمان برای تسلیح ۱۰ هزار پیشمرگه کرد و تقویت توان رزمی آنها در مقابله با داعش، ۷۰ میلیون یورو هزینه خواهد کرد.

پیشمرگه‌های کرد قرار است از سوی سربازان آلمانی در محل آموزش داده شوند. شش چترباز آلمانی به همین منظور به عراق اعزام شده‌اند. آموزش کار با سیستم موشکی میلان در خاک ‌آلمان و در ایالت بایرن صورت خواهد گرفت. این سیستم موشکی، پیشرفته‌ترین سلاح در میان سلاح‌های ارسالی آلمان به اقلیم کردستان محسوب می‌شود.

در پنجم سپتامبر و پیش از ارسال سلاح‌های یاد شده، دولت آلمان ۹۵۰۰ قلم تجهیزات نظامی به اربیل فرستاده بود. این تجهیزات که از ‌آنها به عنوان اقلام «غیرمرگبار» یاد می‌شود شامل جلیقه‌های ضدگلوله، کلاه‌خود، دستگاه‌های خنثی کننده بمب و دستگاه‌های مین‌یاب هستند.

۳۰ موشک ضد تانک میلان، هزاران ژ-۳ و ژ-۳۶، چندین خودروی زرهی و صحرانورد در فهرست کمک‌های تسلیحاتی آلمان به کردستان عراق قرار دارند. سلاح‌ها عمدتا قدیمی‌ و نیمه سبک هستند. سنگین‌ترین سلاح، موشک ضد تانک «میلان» است که می‌تواند تانک‌های داعش را از فاصله دو کیلومتری هدف بگیرد.

تصمیم حمایت تسلیحاتی از کردهای عراقی در دولت آلمان با بحث‌های فراوان همراه بود زیرا طبق قوانین این کشور، ارسال سلاح به نقاط بحرانی ممنوع است.

دولت آلمان پس از پیوستن به «ائتلاف بین‌المللی علیه داعش»، تاکید کرده که در حملات هوایی مواضع داعش در شمال عراق مشارکت نخواهد کرد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه این کشور در حاشیه اجلاس سازمان ملل در نیویورک خواستار حمایت از روندی شده که دولت حیدر عبادی را در متحد کردن کلیه گروه‌های قومی و مذهبی تقویت کند.

Share