Share

۱۳۵ روزنامه‌نگار ایرانی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از این‌که او در مصاحبه‌ با سی‌ان‌ان، واقعیت وجود روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را انکار کرده، انتقاد کردند و از او خواستند در وضع فعلی روزنامه‌نگاران زندانی و رسانه‌های این کشور تغییر ایجاد کند و از «انکار واقعیت و پاک کردن صورت مسأله» بپرهیزد.

حسن روحانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد.

حسن روحانی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد.

در این نامه که روز پنج‌شنبه ۱۰ مهر منتشر شده، روزنامه‌نگاران حسن روحانی را به «اصلاح گفته‌های نادرستش» و عمل به وعده‌هایش در مورد رسانه‌ها فرا خوانده‌اند.

حسن روحانی در رقابت‌های انتخاباتی سال گذشته و همچنین پس از آن وعده داده بود که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بازگشایی می‌شود و محیطی امن برای رسانه‌ها فراهم خواهم شد.

با این حال تاکنون تلاش و پیگیری‌های هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران برای بازگشایی این تشکل صنفی به جایی نرسیده است. در همین حال در یک سال گذشته شماری از روزنامه‌نگاران بازداشت و زندانی و چند نشریه و روزنامه نیز توقیف شده‌اند.

روزنامه‌نگاران امضاکننده این نامه، سخنان حسن روحانی را در رد وجود روزنامه‌نگار زندانی در ایران، یادآور رویه «تحریف و انکار واقعیت» دانسته‌اند که روحانی خود پیشتر منتقد این رویه بوده است.

این ۱۳۵ روزنامه‌نگار می‌گویند که «انکار وجود روزنامه‌نگاران زندانی را که با دخالت نهادهای امنیتی و به شکلی غیرقانونی، زندانی شده و از حقوق قانونی، حرفه‌ای و انسانی خود محروم شده‌اند، توجیه‌پذیر نمی‌دانند.»

حسن روحانی هفته گذشته در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: «فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد.»

این در حالی است که ده‌ها روزنامه‌نگار زندانی در ایران در حبس هستند و به گفته فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران، ایران «یکی از بدترین زندانبانان روزنامه‌نگاران در جهان است.»

امضاکنندگان نامه در انتهای بیانیه خود خطاب به حسن روحانی نوشته‌اند: «کمترین انتظار ما از شما، اصلاح این گفته‌ نادرست و تلاش در جهت تحقق وعده‌هایی است که در مورد رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران مطرح کرده‌اید.»

رونوشت نامه ۱۳۵ روزنامه‌نگار ایرانی به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) ارسال شده است.

ایران با ۶۵ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی، یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای و بزرگ‌ترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زن به شمار می‌رود.

این کشور همچنین در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۴، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

Share