Share

احمد خاتمی، در نماز جمعه تهران گفت با رعایت خطوط قرمز از مذاکرات هسته‌ای حمایت شود. وی نخستین شرط را حفظ ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم دانست.

احمد خاتمی: سایت فردو مثل نطنز باید ظرفیت غنی‌سازی خود را حفظ کند. باید ماهیت آب سنگین اراک محفوظ بماند.

احمد خاتمی: سایت فردو مثل نطنز باید ظرفیت غنی‌سازی خود را حفظ کند. باید ماهیت آب سنگین اراک محفوظ بماند.

به گزارش منابع خبری ایران، احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان در این‌باره گفت: «ظرفیت غنی‌سازی به اندازه‌ای که مورد نیاز کشور است باید حفظ شود و نیازمان را نیز ما خودمان و نظام جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌کند و نه دیگران.»

وی همچنین تأکید کرد: «سایت فردو مثل سایت نطنز باید ظرفیت غنی‌سازی خود را حفظ کند. باید ماهیت آب سنگین اراک محفوظ بماند.»

طبق توافق اتمی ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو، غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد می‌بایست در ایران متوقف شود، میزان اورانیوم موجود در این کشور کاهش یابد و فعالیت‌های ایران در تأسیسات غنی‌سازی سوخت نطنز، فردو و راکتور آب سنگین اراک گسترش پیدا نکند.

احمد خاتمی افزود: «این حرفی که بعضی‌ها گفتند که هر توافقی بهتر از عدم توافق است اسمش پذیرش ذلت است، توافقی که توأم با ذلت باشد یک توافق ننگین و و غیرقابل قبول ملت است، عدم توافق با عزت بر توافق ننگین این چنینی شرافت دارد.»

چند روز پیش خبری مبنی بر ایجاد کارزاری توسط شش هنرمند سینما، عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، مجید مجیدی، رخشان بنی‌اعتماد، رضا میرکریمی و محمد مهدی عسگرپور با عنوان «نه به عدم توافق [هسته ای]» منتشر شد که در آن آمده بود «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست». پس از انتشار این خبر، در ایران مخالفت‌هایی با این نوشته ابراز شد و مجید مجیدی نیز گفت با آن مخالف است.

«هل‌هل زدن» و «ثانیه‌شماری» برای رابطه با استعمارگران

احمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود در نماز جمعه به دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، حمله کرد و سخنان وی علیه ایران در سازمان ملل را «دروغ» دانست و «اظهارات سخیف» خواند.

کامرون در سخنان خود گفته بود: «ما با ایران اختلاف نظرات شدیدی داریم. حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای‌اش، رفتارش با مردمش، تمامی این مسائل باید تغییر کند.»

احمد خاتمی گفت: «مردم انتظار به‌جایی داشتند که رئیس‌جمهور در نطق‌شان در سازمان ملل جواب اراجیف نخست‌وزیر انگلیس را می‌داد، اما به هر حال با قدری تأخیر ما از این‌که از سوی ایشان این اظهارات محکوم شد، تشکر می‌کنیم.»

وی همچنین از آن‌چه «ذوق‌زدگی و استقبال برخی از روزنامه‌نگاران داخلی» از ملاقات کامرون و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران عنوان کرد، به‌شدت انتقاد کرد و گفت: «به کجا می‌روید؟ طوری تیتر زده‌اید که انگار سالیان سال، هل‌هل می‌زدید و ثانیه‌شماری می‌کردید برای ارتباط با این دولت استعمارگر… آدم احساس می‌کند این‌ها بی‌قرار هستند برای رابطه با استعمارگران.»

Share